Spadkowy początek tygodnia na metalach szlachetnych

W ostatnim czasie sytuacja na rynkach metali szlachetnych jest wyjątkowo dynamiczna. Poprzedni tydzień zakończył się zniżkami kluczowych kruszców szlachetnych. Najwięcej uwagi przyciągnęły zniżki notowań złota, które tydzień temu ugięło się pod presją psychologicznej bariery na poziomie 2000 USD za uncję i odbiło się od tego poziomu w dół. Obecnie cena złota dotarła jednak do innego, równie istotnego poziomu, a mianowicie 1900 USD za uncję.

Obecnie poziom ten służy jako skuteczne wsparcie, bowiem we wtorek rano cena złota odbija się w górę. Warto jednak zaznaczyć, że odbicie to nie jest dynamiczne, co pokazuje, że strona podażowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i może ponownie na poziom 1900 USD za uncję naciskać.

Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie cen srebra, przy czym tu zmienność notowań jest większa. Jeszcze tydzień temu cena srebra oscylowała w okolicach 26 USD za uncję, ale na początku bieżącego tygodnia zniżkowała poniżej 24 USD za uncję.  To kolejny sygnał, że krótkoterminowo rynki metali szlachetnych zdominowały niedźwiedzie.

Reklama

Presja spadkowa na ceny szlachetnych kruszców pojawiła się w związku z sytuacją w największych gospodarkach świata: Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o Chiny, to tu największe znaczenie ma utrzymanie się lockdownów związanych z pandemią koronawirusa.

 Wciąż obostrzeniami objęty jest Szanghaj, kluczowa metropolia tego kraju. Kolejna fala pandemii w Chinach budzi obawy o tamtejszy popyt na złoto. Są one uzasadnione, ponieważ Chiny, wraz z Indiami, dominują na świecie pod kątem popytu, a w 2020 roku, tuż po wybuchu globalnej pandemii, spadek azjatyckiego popytu na złoto był wyraźnie widoczny.

 

Z kolei w Stanach Zjednoczonych najważniejszym tematem, wpływającym na notowania metali szlachetnych, są zapowiedzi dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują podwyżki stóp procentowych w USA w maju, wynoszącej nawet pół punktu procentowego. Dodatkowo, oczekiwane jest przyspieszenie tempa podwyżek stóp w kolejnych miesiącach, co związane jest z utrzymującą się wysoką inflacją w USA.

 Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI S.A., 2022.04.26

Superfund.pl
Dowiedz się więcej na temat: metale szlachetne | złoto | srebro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »