Reklama

Spore spadki na Wall Street

Giełdy w USA spadały w poniedziałek mocno i osiągnęły najniższy poziom od miesiąca po słabszym od oczekiwań odczycie wskaźnika aktywności w amerykańskiej gospodarce NAI. Słabe nastroje na rynku to również efekt obaw o dalszą eskalację kryzysu zadłużenia w Europie.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 130,78 pkt. (1,05 proc.) do 12.381,26 pkt.

Reklama

Indeks S&P 500 stracił 15,90 pkt. (1,19 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.317,37 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 44,42 pkt. (1,58 proc.) i spadł do poziomu 2.758,90 pkt.

Indeks NAI (National Activity Index) przygotowywany przez Bank Rezerw Federalnych z Chicago spadł w kwietniu do minus 0,45 pkt z plus 0,32 pkt w marcu po korekcie. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie plus 0,20 pkt.

"Główną przyczyną obecnych spadków jest połączenie globalnego wyhamowywania gospodarki i zwiększenie zagrożenia ze strony Europy" - ocenił Paul Zemsky z banku ING W nowym Jorku.

"W przypadku indeksu S&P 500 najbliższa walka rozegra się o poziom 1.295 punktów" - powiedział Andrew Burkly, szef analityków rynku akcji Brown Brothers Harriman. Jego zdaniem, indeks nie zdoła obronić tego wsparcia, a tegoroczne minimum zanotuje na 1.230 pkt. Później handel na giełdzie cechować będzie duża zmienność, ale S&P nie da rady wejść powyżej poziomu 1.350 pkt.

Inni analitycy są nastawieni nieco bardziej optymistycznie.

"Przeczucie mówi mi, że póki co jest jeszcze za wcześnie, by bić na alarm. Gdy pilot w samolocie zapowiada, że zbliżamy się do strefy turbulencji i trzeba pozapinać pasy bezpieczeństwa, to nie oznacza to jeszcze wcale, że należy przygotowywać spadochrony i gromadzić się przy wyjściu" - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w agencji Standard & Poor's.

Ze spółek spadały akcje niedawnego debiutanta, firmy LinkedIn. Już na następnej sesji inwestorzy będą mogli sprzedawać akcje tej spółki na krótko. W dniu swego debiutu na Wall Street akcje LinkedIn zyskały ponad 100 proc.

Akcje czołowego producenta ciężkiego sprzętu budowlanego i górniczego Caterpillar Inc. straciły 2,3 proc. Spadały też papiery Coca Coli - o 1,2 proc.

Lekko spadały akcje Campbell Soup pomimo podniesienia im rekomendacji do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków S&P Equity.

Kilka procent zyskiwały akcje Mosaic, gdyż JPMorgan podniósł ich rekomendację do "przeważaj".

Dowiedz się więcej na temat: wall | Downing

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »