Reklama

Srebro daje dwukrotnie większe zyski niż złoto

Cena srebra rosła dwukrotnie szybciej niż złota. Inne metale szlachetne nie dawały zysków ponieważ popyt na nie w dużo mniejszym stopniu ma charakter inwestycyjny.

Złoto kosztuje 1950 USD za uncję, po ostatnich 12 miesięcy stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosiła 24 proc. Natomiast cena srebra to 28 USD za uncję, a roczna stopa zwrotu to 41 proc. i była w ostatnich tygodniach nawet dwukrotnie wyższa niż dla złota.

Reklama

- Przy cofnięciu cen na metale szlachetne srebro zachowuje się jednak lepiej niż złoto - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. - Natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii ceny srebra są wyższe o ponad 50 proc.

Na rynku jest sporo miejsca na wzrost cen tego metalu. Obecna cena srebra jest nadal daleka od historycznych szczytów, gdy za srebro płacono w okolicach 50 USD za uncję.

Ceny srebra przestały jednak gonić ceny złota, co było bardzo wyraźne w czerwcu czy lipcu.

- W dłuższym terminie oczekuję, że srebro będzie drożeć, a ważna jest tu relacja cen złota do srebra, która obecnie jest w granicach 70-75 pkt., natomiast historyczna średnia to 60 pkt. - wyjaśnia ekspert XTB.

Natomiast w przypadku pozostałych metali szlachetnych, a więc palladu i platyny, zmienność cenowa jest niewielka. Jest to związane z tym, że na te dwa metale popyt ma charakter zdecydowanie przemysłowy, gdy dla srebra i złota o wiele istotniejszy jest popyt inwestycyjny. Po 12 miesiącach cena platyny jest niższa o ponad 6 proc.

SREBRO

22,14 -0,97 -4,18% akt.: 24.09.2020, 08:05
  • Max 23,06
  • Min 21,81
  • Stopa zwrotu - 1T -16,24%
  • Stopa zwrotu - 1M -14,84%
  • Stopa zwrotu - 3M 26,59%
  • Stopa zwrotu - 6M 70,01%
  • Stopa zwrotu - 1R 22,39%
  • Stopa zwrotu - 2R 60,03%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
Dowiedz się więcej na temat: srebro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »