Stress testy przywrócą zaufanie
Stress testy europejskich banków przywrócą wiarę w stabilność europejskiego sektora bankowego - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Merkel powiedziała również, że cięcia budżetowe, na które zdecydowały się rząd niemiecki mogą być bolesne, ale są również "absolutnie konieczne".
Na początku czerwca rząd niemiecki przedstawił plan cięć budżetowych zakładający oszczędności wynoszące 80 miliardów euro w trakcie kolejnych czterech lat.
Program oszczędnościowy zakłada zarówno cięcia wydatków budżetowych, jak i zwiększenie przychodów budżetowych poprzez wzrost obciążeń podatkowych. Zawiera on między innymi wprowadzenie dodatkowych opłat na linie lotnicze oraz zmniejszenie ulg podatkowych sektora energetycznego. W ramach oszczędności przeprowadzona zostanie również restrukturyzacja sił zbrojnych.
Stress testy europejskich banków nie powinny wykazać "katastrof", chociaż kryteria oceny będą surowe - ocenił minister finansów Luksemburga i przewodniczący eurogrupy Jean-Claud Juncker. W jego opinii nie należy bagatelizować ryzyka nawrotu recesji w strefie euro.
AFP- Nie oczekuję żadnych dużych katastrof - powiedział Juncker w wywiadzie dla austriackiego dziennika Kurier opublikowanym w piątek.
- Nie będzie na pewno żądnego kolorowania wyników, testy opierają się o rzeczywistość - dodał.
Wyniki stress- testów, które obejmują 91 banków, zostaną ujawnione 23 lipca. Juncker ostrzegł również przed bagatelizowaniem ryzyka nawrotu recesji w strefie euro. - Ci, którzy zachowują się tak jak gdyby wszystkie problemy zostały już rozwiązane są winni wprowadzania w błąd opinii publicznej - powiedział Juncker.- Prawda jest taka, że nie wiemy, co będziemy mieli po spowolnieniu - dodał.
Juncker podkreślił jednak, że niezagrożona jest przyszłość wspólnej waluty europejskiej. - Euro przetrwa i nie jest zagrożone. Żaden kraj nie chce opuszczać strefy euro. Kroki takie wiązałby się z poważnymi gospodarczymi konsekwencjami - powiedział.