Reklama

Tauron zainteresowany przejęciem Vattenfalla

Tauron jest zainteresowany ewentualnym przejęciem części dystrybucyjnej Vattenfalla w Polsce i nie wyklucza sfinansowania takiej transakcji emisją akcji - poinformował dziennikarzy w czwartek prezes Tauronu, Dariusz Lubera.

- Jesteśmy zainteresowani częścią dystrybucyjnych aktywów Vattenfalla w Polsce. Nie ukrywam, że jest to coś, co nas bardzo interesuje. Gdyby miało dojść do tej transakcji, to nie wykluczamy że posiłkowalibyśmy się emisją akcji. Jest to jeden z rozważanych wariantów - powiedział Lubera.

Zastrzegł jednak, że nie jest pewne, czy Vattenfall chciałby osobno sprzedać te aktywa.

Grupa Tauron do końca roku może zrefinansować 600 mln zł zadłużenia. W pierwszej połowie przyszłego roku grupa szukać będzie środków na realizację inwestycji, nie zdecydowała jeszcze, czy będą to kredyty, czy obligacje. Emisja akcji nie jest wykluczona w przypadku realizacji projektów nieujętych w obecnym programie inwestycyjnym - powiedział dziennikarzom Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Reklama

"W tym roku zajmujemy się refinansowaniem długu, będziemy chcieli wziąć kredyt bankowy. Chcielibyśmy zrefinansować 600 mln zł naszego zadłużenia. Zaprosiliśmy do rozmów kilkanaście instytucji finansowych, zakładamy, że zostanie z nich wybranych 5-6 głównych banków, z którymi zwiążemy się na dłużej, również pod kątem finansowania przyszłych inwestycji" - powiedział dziennikarzom Lubera.

Powtórzył, że refinansowanie będzie służyć podniesieniu długu ze spółek zależnych na poziom spółki matki.

Prezes poinformował, że Tauron będzie potrzebować środków na finansowanie inwestycji, w tym projektów Jaworzno i Stalowa Wola we współpracy z PGNiG, w połowie przyszłego roku.

"Nasze zapotrzebowanie na środki zewnętrzne będzie rosło począwszy od drugiej połowy 2011 roku, dlatego tematem środków na inwestycje zajmiemy się w I półroczu przyszłego roku" - powiedział Lubera."Do tego czasu wypracujemy rozwiązanie, czy będą to kredyty, obligacje czy euroobligacje. Nie przewidujemy emisji akcji na cele obecnego programu inwestycyjnego, ale na rynku pojawiają się inne ciekawe rzeczy i tutaj nie wykluczałbym emisji akcji" - dodał.

W tym kontekście wymienił zainteresowanie spółki aktywami dystrybucyjnymi Vattenfalla.

"Jesteśmy zainteresowani częścią dystrybucyjnych aktywów Vattenfalla w Polsce. Nie ukrywam, że jest to coś, co nas bardzo interesuje. Gdyby miało dojść do tej transakcji, to nie wykluczamy że posiłkowalibyśmy się emisją akcji. Jest to jeden z rozważanych wariantów" - powiedział Lubera.

Zastrzegł jednak, że nie jest pewne, czy Vattenfall chciałby osobno sprzedać te aktywa.

Wskaźnik zadłużenia netto/EBITDA Tauronu wyniósł na koniec I półrocza 0,2x.

W I połowie roku Tauron wydał na inwestycje 530 mln zł wobec 695 mln zł przed rokiem.

Do końca 2012 roku Tauron zamierza wydać na inwestycje 9 mld zł. W latach 2013-2020 nakłady inwestycyjne mają wynieść 28 mld zł. Dodatkowo, w zależności od sytuacji na rynku spółka może zdecydować o kolejnych inwestycjach o wartości łącznie 11 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »