Teraz wielka czystka?

Stanowiska w zarządach i radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, intratne kontrakty, stanowiska w kluczowych instytucjach administracji publicznej - to wszystko stanie się łupem wyborczym nowych władz, wyłonionych w niedzielnym głosowaniu.

Stanowiska w zarządach i radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, intratne kontrakty, stanowiska w kluczowych instytucjach administracji publicznej - to wszystko stanie się łupem wyborczym nowych władz, wyłonionych w niedzielnym głosowaniu.

- Przecież oni aż się proszą o przeczesanie - mówi zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel jednej z partii, pytany przez PARKIET o to, jakich zmian kadrowych w kluczowych dla Polski spółkach, instytucjach i urzędach można się spodziewać w wyniku wyborów. Tajemnicą poliszynela jest, że stosunkowo najszybciej można spodziewać się rewolucji kadrowej w takich firmach, jak KGHM czy PKN ORLEN. Tym bardziej że złe wyniki tych spółek będą dodatkowym argumentem za takimi zmianami.

Co na to wszystko zwycięzcy niedzielnych wyborów parlamentarnych? - Teraz trzeba się zająć wyłonieniem silnego rządu - mówi PARKIETOWI grzecznie, acz wymijająco, Michał Tober, rzecznik i poseł SLD.

Reklama

- Karuzela stanowisk jest złą polską tradycją - mówi Janusz Lewandowski, były minister przekształceń własnościowych. Podział łupów politycznych miał miejsce zarówno w 1993, jak i 1997 roku. Czy i teraz będziemy świadkami żenującej "powtórki z rozrywki"? Rząd Millera będzie unikał zbyt ostentacyjnej czystki - uważa Janusz Lewandowski. Spodziewa się jednak, że na "pierwszy ogień" wymiany kadrowej pójdzie sektor naftowy (PKN ORLEN, PGNiG) i KGHM.

"Czystki" spodziewa się także Tadeusz Syryjczyk z Unii Wolności. Jak przypomina w rozmowie z PARKIETEM, spirala politycznych zmian kadrowych rozkręcała się w Polsce wraz z upływem lat. Gorzko konstatuje, iż w Polsce brak ciągle zrozumienia dla potrzeby wyłaniania w konkursach profesjonalnej obsady kluczowych stanowisk. Dotyczy to zarówno stanowisk gospodarczych jak i administracyjnych.

Zmiany kadrowe nastąpią zapewne tam, gdzie są uzasadnione wątpliwości co do jakości zarządzania. Niektóre duże spółki, generujące straty, aż się proszą o zmiany kadrowe. Nie można tolerować takiej sytuacji ze względów biznesowych, pomijając politykę - uważa Waldemar Pawlak (PSL), prezes Warszawskiej Giełdy Towarowej. Zwraca jednak uwagę, że w stosunku do lat poprzednich możliwość wpływania przez władze na obsadę kadrową w spółkach jest nieporównanie mniejsza. To efekt prywatyzacji.

Według Pawlaka, najlepszym przykładem tej sytuacji są zmiany własnościowe w sektorze bankowym. Z poglądem byłego premiera można jednak polemizować - wszak w rękach skarbu państwa są wciąż łakome kąski - PKO BP, BGŻ.

Rewolucja kadrowa nie grozi na razie ani Giełdzie, ani Komisji Papierów Wartościowych i Giełd - twierdzą pytani przez nas politycy. Przypominają, że właśnie te dwie instytucje oparły się szaleństwu wymiany kadr i przetrwały już niejedną zawieruchę polityczną.



PSE, Tel-Energo, NOM - zmiany tuż-tuż?

Do przetasowań na szczycie przygotowują się także zarządy i rady nadzorcze firm wprawdzie nie giełdowych, ale za to należących do strategicznych sektorów gospodarki. Przekonanie o nieuchronnych zmianach czuje się m.in. w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i należących do grupy kapitałowej spółkach (Tel-Energo, NOM). Nieoficjalnie mówi się, że pierwsze zmiany będą miały miejsce w listopadzie. Czas pokaże, czy przed "nieoczekiwaną zmianą miejsc" pomogą się uchronić kontakty personalne z potencjalnym kandydatem na ministra finansów lub próby wkupienia się w łaski należących do stronników SLD śląskich przedsiębiorców.



Cezary Stypułkowski zamiast Henryki Pieronkiewicz?

Zmiany kadrowe są spodziewane w największym, jeszcze nie sprywatyzowanym banku, czyli PKO BP. Już teraz pojawiły się plotki, że jego nowym prezesem zostanie Cezary Stypułkowski, obecny szef Banku Handlowego. - Prezes odmawia komentowania tego typu spekulacji - powiedziała PARKIETOWI Iwona Ryniewicz, rzecznik BH.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: stanowiska | skarbu | czystek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »