Reklama

TFI: Fundusze dłużne i PPK zyskują

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w październiku o 0,7 proc. do 271,3 mld zł - podaje IZFiA i Analizy.pl Październik był szóstym z kolei miesiącem bardzo dobrej sprzedaży funduszy inwestycyjnych, której bilans ogółem wyniósł ponad 2,5 mld zł netto.

Reklama

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w październiku o około 1,8 mld zł, czyli o 0,7 proc. do 271,3 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Jak podano, w ujęciu wartościowym najmocniej urosły aktywa funduszy dłużnych i PPK.

Reklama

"Ubiegły miesiąc upłynął pod znakiem niepokojów związanych z jesiennym rozwojem pandemii w Stanach Zjednoczonych i w Europie. To w szczególności sprawiło, że główne indeksy akcji w krajach rozwiniętych straciły po kilka procent. Udany debiut Allegro przyćmiony został z kolei bardzo wysokim, bo ponad 10-proc. spadkiem notowań polskiego indeksu WIG w październiku" - napisano w raporcie.

"W takim środowisku miały się lepiej obligacje skarbowe - rentowności polskich papierów skarbowych spadały (ceny rosły), co pozytywnie wpłynęło na wyniki polskich funduszy dłużnych (w tabeli poniżej "dłużne PLN"). To w połączeniu z wysoką sprzedażą (według szacunków Analiz Online na poziomie ok. +3,8 mld zł netto) sprawiło, że ich aktywa wzrosły o ponad 4 mld zł" - napisano.

Z danych wynika, że w październiku istotnie spadły aktywa funduszy dłużnych zagranicznych (-16,7 proc). Jak ocenili autorzy raportu jest to pochodna przejęcia aktywów dużego funduszu i połączenia go z innym sklasyfikowanym w kategorii "korporacyjnej" (stąd tak istotny, ponad 11-proc., skok wartości środków w tej grupie).

"Widać również istotny spadek aktywów funduszy akcji (-7,6 proc.) - to z kolei wynika zarówno z odpływów netto, jak i z ujemnych wyników zarządzania spowodowanych bardzo trudną sytuacją rynkową w ubiegłym miesiącu" - dodano.

Jedną z najmniejszych i równocześnie najdynamiczniej rosnących grup na rynku funduszy są w tym roku fundusze zdefiniowanej daty tworzone na potrzeby pracowniczych planów kapitałowych. Na koniec października we wszystkich TFI, które je prowadzą, było zgromadzone ponad 1,7 mld zł aktywów netto. Razem z PTE i TUnŻ aktywa w PPK liczyły łącznie 2,1 mld zł.

Ogólnie, na koniec października w funduszach rynku kapitałowego było zgromadzone 168,2 mld zł aktywów netto, a w funduszach rynku niepublicznego ponad 103 mld zł.

Aktywa netto (NAV) segmentów funduszy na koniec września i października 2020 r. i ich miesięczna zmiana (w proc.):

Pół roku dobrej sprzedaży funduszy inwestycyjnych - ponownie 2,5 mld zł netto

Październik jest szóstym z kolei miesiącem bardzo dobrej sprzedaży funduszy inwestycyjnych, której bilans ogółem wyniósł ponad 2,5 mld zł netto. Polacy nadal inwestują konserwatywnie, wybierając przede wszystkim fundusze dłużne i krótkoterminowe dłużne. Wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych na koniec października wyniosła ponad 271 mld zł.

- dynamika sprzedaży w funduszach i przyrost ich aktywów w tak trudnym dla całego rynku okresie przynosi naszemu sektorowi dużo satysfakcji. Jest to jednak okupione ciężką pracą, ponieważ TFI działają pod presją niezwykle wymagającego otoczenia legislacyjnego, wielu obowiązków regulacyjnych i środowiska niskich stóp procentowych, co dodatkowo wymusza obniżanie opłat w części dłużnej funduszy.

Niemal zerowe stopy procentowe zachęcają z drugiej strony klientów do dywersyfikowania sposobu oszczędzania i zwrócenia się w kierunku funduszy inwestycyjnych - mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFIA.

Wzorcowo kształtuje się sytuacja w funduszach PPK, którymi zarządzają krajowe TFI, gdzie każdy miesiąc to napływ nowych środków. Od początku roku oszczędzający pracownicy powierzyli tym produktom w zarządzanie już 1, 67 mld zł.

Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ fundusze PPK odzwierciedlają najbardziej ideę oszczędzania za pośrednictwem produktów rynku kapitałowego, do której fundusze otwarte zostały powołane.

Pełne notowania funduszy inwestycyjnych TFI


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »