TGE: Rekordowe obroty na rynku energii elektrycznej

Jak podała dzisiaj Towarowa Giełda Energii, w ciągu siedmiu miesięcy tego roku wolumen obrotu na Rynku Dnia Bieżącego energii elektrycznej wzrósł 32-krotnie. Licząc od początku roku przekroczył 1 TWh, po raz pierwszy w historii.

Rynek energii

W lipcu wolumen obrotu na Rynku Dnia Bieżącego przekroczył 200 tys. MWh, po raz drugi w historii tego rynku spot, i wyniósł 221 661 MWh. Rekord padł w czerwcu 2020 r., kiedy miesięczny wolumen przekroczył 250 tys. MWh. Jak zauważyła TGE, wolumen obrotu na RDB w okresie styczeń-lipiec 2020 r. jest prawie sześć razy większy, niż wolumen RDB w całym roku 2019.

Obroty na rynku spot wzrosły znacząco od momentu, gdy w listopadzie 2019 r. polski obszar rynkowy dołączył do mechanizmu jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego energii elektrycznej. Transgraniczny rynek SIDC (Single Intra-Day Coupling) umożliwia ciągły handel pomiędzy podmiotami w większości europejskich krajów. SIDC łączy ponad 20 państw, a zawieranie międzynarodowych transakcji możliwe jest dzięki platformie XBID, dostępnej dla członków TGE.

Reklama

W lipcu 2020 r. wolumen obrotu energią elektryczną na wszystkich rynkach na TGE wyniósł prawie 20 TWh, co oznacza wzrost o 9,9 proc. w stosunku do lipca 2019 r.

Średnia ważona wolumenem obrotu cena na w Rynku Dnia Następnego była na poziomie 222 zł/MWh, co oznacza wzrost o 3,82 zł/MWh w porównaniu do czerwca.

Na rynku terminowym średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2021 wyniosła w lipcu 239,67 zł/MWh, tj. wzrost o 7,06 zł/MWh względem analogicznej ceny z czerwca.

O 1 proc. w stosunku do czerwca spadł wolumen transakcji na rynku gazu ziemnego. Średnia ważona wolumenem obrotu cena na rynku spot wyniosła w lipcu 29,93 zł/MWh, co oznacza wzrost o niemal 2 zł względem czerwca. Cena średnia ważona kontraktu z dostawą w roku 2021 wyniosła w lipcu 65,13 zł/MWh, czyli o 1,46 zł/MWh więcej niż cena analogicznego kontraktu w czerwcu.

W lipcu nie zawarto transakcji na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych, na którym przedmiotem obrotu była pszenica. TGE przypomniała, że od 12 sierpnia kolejnymi towarami notowanymi na tym rynku będą: żyto klasy B oraz żyto klasy C.

Rynek rolny

Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym. Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach.

Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie. Z kolei system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

- Projekt giełdowego rynku rolnego jest przykładem zastosowania dobrych praktyk współpracy międzysektorowej pomiędzy nauką, biznesem i otoczeniem administracyjnym dla rozwoju polskiej gospodarki, w tym przypadku sektora rolno-spożywczego. Jestem przekonany, że nasza inicjatywa znacząco wzmocni pozycję polskiego rolnika jako istotnego ogniwa polskiej gospodarki - zaznaczył Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa - bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane - wysoką jakość przechowywanego towaru. Okres pilotażowy w ramach projektu "Platforma Żywnościowa" potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.

- Giełdowy rynek rolny to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych, którą uruchomiliśmy i realizujemy pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Niecałe pół roku od uruchomienia rynku wprowadzamy do obrotu drugi produkt, a już na jesieni wprowadzimy kolejny - kukurydzę. W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć paletę o takie produkty, jak cukier, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W planach mamy również uruchomienie rynku terminowego na towary rolno-spożywcze - podkreślił Marek Dietl, Prezes GPW.

Przypomnijmy,ze 23 lipca br. prestiżowy magazyn i portal Capital Finance International (CFI.co),  z siedzibą w Londynie, uznał Towarową Giełdę Energii (TGE) za najlepszą giełdę w Europie Środkowej w roku 2020, zorientowaną na zrównoważony rozwój (Best Sustainable Commodities Exchange Central Europe 2020). Magazyn co roku przyznaje nagrody instytucjom, które przyczyniają się do konwergencji gospodarek, osiągają doskonałość w działaniu i niezależnie od swojej wielkości mogą być przykładem dla innych firm i organizacji działających w tym samym obszarze.

"Wyróżnienie CFI było dla nas wielkim zaskoczeniem. Dotychczas to my wyróżnialiśmy w ramach Podsumowania Roku Giełdowego i nie sądziliśmy, że zostaniemy zauważeni przez międzynarodowy portal finansowy. W tym roku mija 20 lat naszej działalności. Przyznanie nam nagrody potwierdza, jak wiele przez ten czas osiągnęliśmy, jesteśmy rozpoznawalni nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale także coraz bardziej na świecie. Zewnętrzni eksperci docenili pracę, którą nieustannie wkładamy w rozwój firmy, pracę, która przynosi zarówno doskonałe wyniki jak i satysfakcję. Taka nagroda na pewno motywuje i stawia TGE w zupełnie innym miejscu" - powiedział Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.

  Uzasadnienie dla nagrody przyznanej TGE w kategorii "Best Sustainable Commodities Exchange Central Europe 2020":

"W ciągu ostatnich dwóch dekad Towarowa Giełda Energii (TGE) odegrała kluczową rolę w rozwoju krajowego rynku energii i gospodarki. Warszawska spółka jest pionierem w zakresie obrotu towarowego, od rynku spot po rynek terminowy, posiadającym własną licencjonowaną izbę rozliczeniową. TGE jest aktywna na czterech głównych rynkach towarowych - energii elektrycznej, gazu ziemnego, praw majątkowych i uprawnień do emisji CO2 - podlegających regulacji i nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. TGE od wielu lat angażuje się w budowę wspólnego europejskiego rynku energii. Jest Nominowanym Operatorem Rynku Energii Elektrycznej (NEMO) dla polskiego obszaru cenowego oraz pełnoprawnym członkiem projektu PCR. TGE znajduje się na opublikowanej przez ACER liście platform do raportowania danych transakcyjnych zgodnie z wymogami Rozporządzenia REMIT.

W ubiegłym roku TGE uruchomiła transgraniczny rynek SIDC oparty na modelu XBID, który łączy krajowe rynki dnia bieżącego energii elektrycznej w Unii Europejskiej i umożliwia ciągły obrót transgraniczny pomiędzy podmiotami w większości krajów europejskich. Na początku 2020 roku TGE ogłosiła rozszerzenie swojej oferty o rynek towarów rolno-spożywczych.

Giełda przykłada dużą wagę do zachowania zgodności z krajowymi i europejskimi regulacjami oraz standardami ładu korporacyjnego, co prowadzi do trwałego sukcesu i budowania solidnej reputacji. Uznanie, jakim TGE cieszy się wśród dotychczasowych klientów, sprawia, że usługi giełdy są polecane. TGE wyróżnia się transparentnością prowadzonego obrotu, co z kolei wpływa na zaufanie wśród interesariuszy. Specjaliści TGE dysponują ogromną wiedzą i pewnie poruszają się po rynku, wykorzystując pojawiające się możliwości przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka. Potrafią krytycznie myśleć i reagować w zdecydowany sposób w dynamicznym środowisku biznesowym. Zespół jednoczy się wokół celu, jakim jest rozwój organizacji poprzez koncentrację na realizacji strategii i przedsięwzięciach zorientowanych na wyniki. Jurorzy CFI.co doceniają szczególną rolę, jaką TGE odegrała w rozwoju europejskich rynków towarowych i sektora energetycznego oraz serdecznie gratulują Towarowej Giełdzie Energii S.A., zdobywcy nagrody Best Sustainable Commodities Exchange Central Europe za rok 2020".


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Towarowa Giełda Energii | rynek energii | ceny energii | energetytka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »