Reklama

Trudny rok na rynku IPO. GPW z rekordowo niską aktywnością

Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2019 r. wyniosła 22,1 mld euro - to spadek o 40% w porównaniu do poprzedniego roku (36,7 mld euro). To kolejny rok słabnącej aktywności na rynku IPO w Europie - odnotowano jedynie 106 debiutów wobec 200 w 2018 roku. Na głównym rynku GPW w Warszawie zadebiutowała tylko jedna spółka - to wnioski z najnowszego raportu "IPO Watch Europe 2019" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

- Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) na europejskich giełdach w 2019 r. spadła o 40 proc. rok do roku - wskazuje raport "IPO Watch Europe 2019" firmy doradczej PwC. Na głównym rynku GPW był tylko jeden debiut - przypomina PwC. Zdaniem ekspertów tak źle na GPW nie było od 2003 r.

GPW sięga dna?


W 2019 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 16 IPO, wobec 20 rok wcześniej. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w minionym roku (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 65,9 mln zł (15,4 mln euro), co oznacza spadek o ok. 80% w porównaniu do 2018 roku, który był jak dotąd najsłabszym rokiem pod względem łącznej wartości ofert od 2003 roku. Jedynym debiutantem na rynku głównym warszawskiego parkietu był BoomBit S.A. - spółka zadebiutowała w II kwartale 2019 roku i pozyskała w ramach przeprowadzonej oferty 35,2 mln zł (8,2 mln euro).

Reklama

Spośród IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect największą wartość ofert odnotowały spółki QuarticOn (7,6 mln zł / 1,8 mln euro), Klabater (4,0 mln zł / 0,9 mln euro) oraz DB Energy (3,3 mln zł / 0,8 mln euro). Najbardziej aktywne pozostają firmy z sektora technologicznego i mediów (łączna wartość tych ofert stanowiła ponad 87% wartości IPO na GPW w 2019 roku) - ze szczególnym uwzględnieniem branży gier (komputerowych, konsolowych i mobilnych), którą reprezentuje połowa debiutantów na warszawskim parkiecie w ubiegłym roku.

"Przy pozytywnych sygnałach z NewConnect, który okrzepł wśród spółek gamingowych i przyciąga kolejnych debiutantów, zaledwie jedno IPO na rynku regulowanym to już zapaść. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadane przez potencjalnych emitentów debiuty przełamią coraz gorsze statystyki rynku. Na pewno nie pomogą w tym zaostrzające się regulacje (w tym m.in. konieczność szybszego niż dotychczas dostosowania ładu korporacyjnego przez kandydatów) oraz zyskujące coraz większą popularność alternatywne formy pozyskiwania (crowfunding, czy choćby NewConnect).

Bariery regulacyjne i rosnące wymogi coraz silniej polaryzują rynek - debiut na rynku regulowanym staje się w zasadzie realną opcją dla spółek raczej dużych niż średnich, idealnym kandydatem wydają się np. spółki zarządzane przez fundusze equity - mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Co w Europie?

Według PwC, wartość IPO na europejskich giełdach wyniosła 22,1 mld euro, o 40 proc. - ok. 14,6 mld euro - mniej niż w 2018 r. Debiutów było 106 wobec 200 rok wcześniej. Za blisko 40 proc. wartości przeprowadzonych IPO odpowiadało 5 największych ofert. Największą aktywność na europejskim rynku ofert pierwotnych w 2019 r. wykazała giełda w Londynie, gdzie doszło do 27 debiutów przy łącznej wartości 6,7 mld euro.

Na drugim miejscu była giełda Nasdaq Stockholm, która - jak podkreśla PwC - pomimo słabnącej aktywności w Europe odnotowała wzrost wartości przeprowadzonych IPO z 2,7 mld euro w 2018 r. do 3,7 mld euro w 2019 r. Na trzecim miejscu w Europie pod względem wartości pozyskanego kapitału w ramach IPO uplasowała się Deutsche Boerse z 3,6 mld euro w ramach 4 ofert. Najwięcej w ramach debiutu w 2019 r. pozyskała spółka Nexi SpA - debiutująca na włoskiej Borsa Italiana spółka odnotowała IPO o wartości 2,1 mld euro.

Na kolejnych miejscach uplasowały się TeamViewer AG - oferta o wartości 2,0 mld euro na Deutsche Boerse, oraz Francaise Des Jeux SA-FDJ, która zadebiutowała na francuskim parkiecie Euronext Paris z ofertą na poziomie 1,8 mld euro. "Rynek ofert pierwotnych jest bardzo podatny na utrzymujący się stan niepewności, co można było zaobserwować w minionym roku na kluczowych giełdach w Europie.

Brexit straszy rynki

Za niską aktywność w 2019 r. odpowiadał przede wszystkim negocjowany brexit, a także sytuacja na rynkach światowych, która była pod znaczącym wpływem relacji na linii USA - Chiny" - ocenił partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych Tomasz Konieczny. Jego zdaniem, o ile te dwa czynniki powinny odegrać dużo mniejszą rolę w 2020 r., to nastroje na rynku będą w dalszym ciągu wynikały w znacznym stopniu z sytuacji geopolitycznej, napędzanej ostatnio napięciami pomiędzy USA i Iranem. Raport "IPO Watch Europe 2019" PwC

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »