Utrata wartości segmentu Petrochemia obciąży wynik Orlenu. W planach odpis na 10,2 mld zł
Orlen przeprowadził testy na utratę wartości swoich aktywów w segmencie Petrochemia. Spółka przewiduje ujęcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok odpisów aktualizujących w łącznej wysokości 10,2 mld zł. "Aktualizacja ta ma istotny ujemny wpływ na wynik operacyjny" - podano w komunikacie.
Utrata wartości aktywów w segmencie petrochemicznym wynika głównie z "utrzymujących się trudnych warunków ekonomicznych na rynku produktów petrochemicznych, przede wszystkim presji na marże sprzedażowe".
"W ostatnim czasie obserwuje się pogłębiony negatywny wpływ czynników geopolitycznych na efektywność biznesu petrochemicznego. Ponadto Koncern przewiduje, iż obniżona marżowość segmentu petrochemicznego może utrzymać się również w długim okresie. Ma to istotny negatywny wpływ zarówno na efektywność bieżących aktywów petrochemicznych, jak również na aktywa w budowie, w tym na kompleks Olefiny III" - napisano w komunikacie koncernu.
Orlen podaje, że istotne znaczenie dla oszacowanej utraty wartości mają "wysokie koszty inwestycji w Olefiny III spowodowane przede wszystkim wojną w Ukrainie oraz związanymi z nią sankcjami i tym samym wysokimi kosztami materiałów, zerwanymi łańcuchami dostaw oraz ograniczoną dostępnością zasobów realizacyjnych".
"Wartość szacowanych nakładów inwestycyjnych alokowanych do projektu Olefiny III wynosi zgodnie z wcześniejszym komunikatem ok. 25 mld PLN. Jednocześnie wraz z projektem Olefiny III, ORLEN realizuje działania związane z modernizacją i rozbudową infrastruktury w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku pod przyszłe inwestycje, a także inne projekty rozwojowe powiązane z Olefinami III, których łączna wartość szacowana jest na ok. 10 mld PLN, z tego blisko 8 mld PLN dotyczy segmentu Petrochemia i zostało uwzględnione w teście na utratę wartości" - głosi komunikat.
Jak zaznaczono, "budowa kompleksu Olefiny III stanowi jeden z kluczowych elementów realizacji transformacji istniejących aktywów rafineryjno-petrochemicznych Spółki w Płocku i Gdańsku, pozwoli na zintegrowanie procesowe petrochemii w ramach Grupy ORLEN oraz realizację synergii operacyjnych".
"Inwestycja umożliwi dalszy rozwój Grupy ORLEN poprzez działania o charakterze organicznym i nieorganicznym. Koncern oczekuje również, że realizacja tych działań wzmocni jego rolę jako jednego z liderów transformacji aktywów rafineryjno-petrochemicznych w Europie" - podsumowano.
Orlen podkreślił, że "powyższe odpisy są obecnie przedmiotem badania biegłego rewidenta i mogą ulec zmianie". Spółka informuje ponadto, że trwają analizy wartości pozostałych aktywów Orlenu.