Wall Street: Duże spadki indeksów. Apple liderem zniżek
Czwartek przyniósł duże spadki na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy zanotowały nowe minima w 2022 roku. Liderem zniżek był Apple, którego akcje straciły na wartości prawie 6 proc.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,54 proc. i wyniósł 29 225,61 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 2,11 proc. i wyniósł 3640,47 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 2,84 proc. i zamknął sesję na poziomie 10 737,51 pkt.
- Poza dolarem nie ma wielu aktywów, które są przedmiotem konstruktywnego obrotu. Rynki są bardzo pesymistyczne. Inwestorzy przyglądają się wszystkiemu z boku - powiedziała Julia Raiskin, szefowa rynków Azji i Pacyfiku w Citigroup Inc.
- Świat przechodzi ze środowiska niskich stóp procentowych do środowiska wysokich stóp procentowych. Rynek wycenia ryzyko makro, a katalizatorem oczywiście w tym roku jest Fed i inne banki centralne, które zaczęły podnosić stopy procentowe. Pytanie o zdolność obsługi zadłużenia i finansowanie krajów z deficytami na rachunku bieżącym stało się niezwykle realne - powiedział Andrea Cicione, szef strategii w TS Lombard.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 193 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys. wobec 209 tys. poprzednio, po korekcie z 213 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,347 mln w tygodniu, który skończył się 17 września. Analitycy oczekiwali 1,385 mln wobec notowanych poprzednio 1,376 mln, po rewizji z 1,379 mln.
Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale spadł o 0,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału (kdk) - podał Departament Handlu w trzecim, ostatnim wyliczeniu. Oczekiwano -0,6 proc. wobec -0,6 proc. w II wyliczeniu. W I kw. PKB USA spadł o 1,6 proc. kdk SAAR, a w IV kw. 2021 r. gospodarka USA wzrosła o 6,9 proc. Konsumpcja prywatna wzrosła w II kw. o 2 proc., wobec +1,8 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano +1,5 proc.
Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 4,7 proc., wobec prognoz 4,4 proc. i 5,2 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.
Około jedna piąta spółek z indeksu S&P 500 zanotowała w czwartek swoje roczne minima. Wśród nich są m.in. Microsoft i Alphabet, właściciel Google.
Akcje Apple spadły prawie 6 proc. po tym, jak Bank of America obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "przeważaj" i obniżył cenę docelową dla akcji spółki.
American Airlines spadły o około 1,5 proc., ponieważ przewoźnicy odwołali prawie 2000 lotów w USA w czwartek po tym, jak huragan Ian uderzył w wybrzeże Florydy z katastrofalną siłą.
Amerykańskie firmy wycieczkowe Norwegian Cruise Line Holdings i Carnival Corp spadły po 1,5 proc. po przełożeniu lub odwołaniu wycieczek w oczekiwaniu na huragan.
Rynki monitorują sytuację na rynku walutowym po tym, jak w premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oceniła w czwartek, że kraj stoi w obliczu bardzo trudnych gospodarczo czasów. Truss broniła też gigantycznego pakietu obniżek podatków, który wywołał w tym tygodniu niemałe zamieszanie na rynkach.
Agencja Bloomberg podała, powołując się na źródła, że przedstawiciele Departamentu Skarbu USA są zaniepokojeni zmiennością na rynkach finansowych i pracują za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby wywrzeć presję na rząd Truss, by cofnął radykalne obniżki podatków.
Były gubernator Banku Anglii Mark Carney oskarżył rząd Truss o "podcinanie zaufania" do narodowych instytucji gospodarczych.
Analitycy wskazują, że na rynkach panuje brak zaufania do brytyjskiego rządu.
- To najnowsza z długiej serii decyzji niedorzecznych z punktu widzenia ekonomii. Zaczęło się od brexitu, a teraz widzimy najnowszą iterację - powiedział Peter Kinsella, globalny szef strategii walutowej w Union Bancaire Privee UBP SA w Londynie.
- Rynki nie są skłonne ufać twierdzeniom administracji Truss, że zapewni ona średnioterminową stabilność fiskalną na podstawie samego słowa. Odzwierciedla to szerszą nieufność na rynkach dotyczącą kształtowania polityki w Wielkiej Brytanii - i naszym zdaniem ta nieufność jest całkowicie uzasadniona - powiedział Allan Monks, ekonomista w JPMorgan Chase & Co. w Londynie.
Rentowność 10-letnich UST rosła o 1 pb. do 3,74 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 1 pb. do 3,7 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -47 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 39 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 82,02 dol. za baryłkę, po spadku o 0,15 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 0,34 proc. do 89 dol./bbl.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami