WBK zamrożony na dwa tygodnie?

Na początku czerwca, czyli tuż przed połączeniem WBK z Bankiem Zachodnim, w notowaniach akcji tego pierwszego może nastąpić dwutygodniowa przerwa - dowiedział się PARKIET. W tym czasie inwestorzy nie będą mogli handlować akcjami tego banku.

Na początku czerwca, czyli tuż przed połączeniem WBK z Bankiem Zachodnim, w notowaniach akcji tego pierwszego może nastąpić dwutygodniowa przerwa - dowiedział się PARKIET. W tym czasie inwestorzy nie będą mogli handlować akcjami tego banku.

Dotychczas BZ i WBK informowały, że akcje połączonego banku będą notowane na giełdzie w maju. Teraz wiadomo już, że nie uda się utrzymać tego terminu. Być może nowy bank znajdzie się w obrocie giełdowym w pierwszej połowie czerwca.

Nie wiadomo, czy proces ten nie wydłuży się jeszcze w wyniku powolnej pracy sądu, który musi zarejestrować powstanie nowej instytucji.

Przerwa w notowaniach wynikałaby ze sposobu przeprowadzenia fuzji obu spółek. Zgodnie z uchwałami NWZA, które odbyło się w grudniu ub.r., połączenie nastąpi przez przeniesienie całego majątku WBK na BZ w zamian za wyemitowane dla niego akcje. Oznacza to, że spółka nie będąca w publicznym obrocie przejmie firmę giełdową. Taki tryb połączenia jest wynikiem zapisów w umowie prywatyzacyjnej, według których inwestor strategiczny Banku Zachodniego nie może przenieść siedziby spółki z Wrocławia ani zmienić nazwy do 2003 roku.

Reklama

W związku z tym KPWiG musi zatwierdzić prospekt emisyjny i dopuścić akcje Banku Zachodniego do publicznego obrotu.

Konieczna jest także zgoda GPW na dopuszczenie wrocławskiej spółki do notowań. Jednocześnie WBK będzie musiał zwrócić się do Komisji o zezwolenie na wycofanie akcji z publicznego obrotu. Wówczas nastąpi zawieszenie jego notowań. W tym czasie Bank Zachodni wyda akcje dotychczasowym akcjonariuszom WBK według ustalonego parytetu.

? Nie powinno się na tak długi okres zamrażać notowań. Może to odbić się negatywnie na kursie akcji WBK ? powiedział PARKIETOWI Robert Sobieraj, analityk z COK Banku Handlowego.

Zamrożeniu płynności może zapobiec lepsza koordynacja prac między KPWiG, GPW oraz obu bankami. Na ten temat z Komisją rozmawia obecnie Kancelaria Prawna Hunton&Williams, działająca w imieniu łączących się spółek.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałami NWZA, Bank Zachodni wyemituje ponad 40 mln walorów serii G dla akcjonariuszy WBK. Za 1,72 akcji WBK zostanie wydany jeden walor Banku Zachodniego. Udział irlandzkiego AIB European Investments w kapitale akcyjnym połączonej instytucji wyniesie 70,5%. Teraz dysponuje on pakietem 60,1% akcji WBK i ok. 82% BZ.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | przerwa | zamrożone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »