Reklama

Węgiel rozgrzał GPW

Na początku roku niewielu inwestorów wierzyło w atrakcyjność sektora górniczego. Wzrost cen węgla, a co się z tym wiąże kursów polskich spółek węglowych, utożsamiany był z korektą. Inwestorzy, którzy postanowili zainwestować na początku roku w walory JSW oraz Bogdanki mogli pochwalić się bardzo wysokimi stopami zwrotu.

- Spółki węglowe, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych dały zarobić. Inwestor, który zainwestował w styczniu pieniądze w akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej mógł zarobić ponad 400 procent. W przypadku Bogdanki stopa zwrotu była troszeczkę niższa, bo wynosiła ok. 70 procent. Natomiast na pewno na tych dwóch walorach można było zarobić krocie - mówi Adrian Apanel, MM Prime TFI.

Reklama

Jak ocenia analityk, motorem napędowym wzrostu kursu akcji była cena węgla koksującego, która na rynku spot przełamała granicę 200 dol./t. Poziom ten zdecydowanie przewyższał wcześniejszy konsensus rynkowy ustalony na poziomie około 130 dolarów. Nieco mniej spektakularne wzrosty, aczkolwiek równie dynamiczne, odnotował kurs Bogdanki. Podobnie jak w przypadku JSW, spółce sprzyjała dobra koniunktura rynkowa. Cena węgla kamiennego na rynkach światowych znalazła swój dołek w okolicach 33 dol./t i wzrosła do 58 dol./t. Dobra sytuacja na rynku czarnego złota jest efektem systematycznego spadku produkcji tego surowca w Chinach, które są jego największym producentem, a zarazem konsumentem. Ponadto, dynamika importu węgla w Państwie Środka znacząco wzrosła, co wynika m.in. z bardzo dobrej koniunktury na rynku stali.

Czy sytuacja się utrzyma? Teraz trudno to przewidzieć. Inwestycja w ten segment rynku wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem.

Sprawdź bieżące notowania JSW i LWB na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: węgiel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »