Reklama

Węglokoks będzie w 2012 r. gotowy do wejścia na giełdę

W końcu tego roku katowicki Węglokoks będzie gotowy do wejścia na warszawską giełdę, nie jest jednak pewne, czy uda się przeprowadzić debiut jeszcze przed końcem roku - ocenił wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

- Myślę, że Węglokoks powinien być gotowy do wejścia na giełdę na koniec tego roku. Czy uda się zdążyć, aby jeszcze w tym roku stało się to faktem? W tej sprawie trwają intensywne prace między zarządem spółki a ministrem skarbu, który odpowiada za ten proces - powiedział wiceminister w poniedziałek dziennikarzom w Katowicach.

Jak poinformował, w poniedziałek przedstawiciele zarządu Węglokoksu spotykają się w tej sprawie z wiceministrem skarbu Pawłem Tamborskim.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Węglokoksu Wojciech Stępień ocenił, że spółka mogłaby zadebiutować na giełdzie w czwartym kwartale tego roku i zaoferować - według wstępnych szacunków - 20-40 proc. akcji o wartości mniej więcej 500 mln zł.

Reklama

Węglokoks jest największym polskim eksporterem węgla. Buduje też wokół siebie grupę kapitałową. W ostatnich miesiącach spółka sfinalizowała m.in. zakup od Kompanii Węglowej Huty Łabędy, Węglozbytu i zakładu przeróbczego Julian. Wkrótce zakończy transakcję kupna Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej.

Natomiast Kompania Węglowa - jak powiedział Tomczykiewicz - ma być gotowa do wprowadzenia na giełdę w 2014 r. - W tej spółce jest jeszcze wiele spraw do uporządkowania. Trzeba pamiętać, że ten obiecujący zysk (ponad 500 mln zł - PAP) w ubiegłym roku pojawił się po raz pierwszy - przypomniał wiceminister.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.

Katowicki Holding Węglowy - jak mówił Tomczykiewicz - najpierw musi uporać się z uzdrowieniem finansów oraz zapewnieniem środków na kluczowe dla przyszłości spółki inwestycje. - Holding musi zdecydowanie stanąć na nogi, aby móc myśleć o pójściu na giełdę - ocenił, oczekując szybkiej finalizacji rozmów KHW z bankami w sprawie emisji obligacji.

Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął do wiadomości "Plan prywatyzacji na lata 2012-2013" przedłożony przez ministra skarbu. Zgodnie z nim prywatyzacji przez GPW będą podlegać spółki górnicze nadzorowane przez ministra gospodarki: Węglokoks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa; prywatyzacja obejmie także sześć spółek nadzorowanych przez ministra skarbu, w tym kopalnie węgla brunatnego: "Adamów" i "Konin".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »