Reklama

Widełki cenowe w ofercie sprzedaży akcji GPW 36-46 zł

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podniosło maksymalny poziom przedziału cenowego w pierwszej ofercie publicznej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w transzy inwestorów instytucjonalnych do 46 zł z 43 zł wcześniej, wynika z informacji agencji Bloomberg.

Wcześniej widełki cenowe były ustalone na 36-43 zł.Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) oferuje inwestorom do 26.786.530 akcji serii B, czyli do 63,82 proc. kapitału GPW. Cena maksymalna akcji w ofercie dla inwestorów indywidualnych wynosi nadal 43 zł.

Reklama

Zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych trwają od 18 do 27 października, a dla inwestorów instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada.Inwestorom indywidualnym zaoferowane zostanie od 25 proc. do maksymalnie 30 proc. akcji sprzedawanych w ofercie, a każdy inwestor indywidualny ma możliwość złożenia tylko jednego zapisu na minimum 10 akcji i maksimum 100 akcji.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych odbywa się w dniach 15-28 października.

28 października zostanie ustalona ostateczna liczba akcji sprzedawanych oraz liczba akcji oferowanych w poszczególnych transzach.

W tym dniu zostanie podana także cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych. Cena ta zostanie opublikowana około 29 października.

Debiut Giełdy Papierów Wartościowych planowany jest na 9 listopada.

- - - - -

Prezes GPW Ludwik Sobolewski ocenia, że zainteresowanie ofertą akcji warszawskiej giełdy ze strony inwestorów instytucjonalnych jest na "ponadprzeciętnie wysokim poziomie". - Zainteresowanie i chęć wzięcia udziału w ofercie ze strony inwestorów instytucjonalnych jest na ponadprzeciętnie wysokim poziomie - powiedział podczas wtorkowej telekonferencji prasowej prezes Sobolewski.

We wtorek oferujący akcje GPW zdecydował o skróceniu o cztery godziny (z 17.00 na 13.00 w dniu 28 października) budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Według nieoficjalnych informacji, przedział cenowy na potrzeby book-buildingu został podniesiony na 36-46 zł.

- Decyzje, które są podejmowane, jeśli chodzi o cenę akcji i godziny book-buildingu dla inwestorów instytucjonalnych są podejmowane w stosunku do zainteresowania, jakie wystąpiło ze strony tych inwestorów - powiedział Sobolewski. Nie chciał jednak potwierdzić, czy faktycznie przedział cenowy akcji GPW został zmieniony w górę.

Nie ma zmiany ceny?

Wobec pojawiających się doniesień medialnych Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że Zarząd Giełdy, ani w szczególności Prezes Zarządu nie wypowiedzieli się o wysokości ceny maksymalnej dla inwestorów instytucjonalnych i jej ewentualnej zmianie, w ramach IPO GPW, i jakiekolwiek doniesienia w tej kwestii nie pochodzą od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- - - - -

Zysk netto GPW po 9 miesiącach 2010 roku spadł do 76,6 mln zł z 81,2 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku - poinformowała giełda w aneksie do prospektu emisyjnego.

W samym trzecim kwartale 2010 roku skonsolidowany zysk netto GPW wyniósł 22,2 mln zł wobec 30,2 mln zł przed rokiem.

Skonsolidowane przychody Grupy GPW ze sprzedaży w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września wyniosły 165,4 mln zł, co oznacza wzrost o 11,8 proc. (17,5 mln zł) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost przychodów z obsługi obrotu i obsługi emitentów z nadwyżką skompensował spadek przychodów ze sprzedaży informacji.

"Znaczący wzrost przychodów i umiarkowany wzrost kosztów w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2010 roku pozwolił na osiągnięcie wyniku operacyjnego w wysokości 74,9 mln zł, który był wyższy od wyniku za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2009 r. wynoszącego 63,1 mln zł. Jednak ze względu na znaczne zmniejszenie przychodów finansowych w 2010 r., spowodowane redukcją aktywów finansowych po wypłacie dywidend w styczniu i lipcu (odpowiednio w kwocie 506,2 mln zł lub 12,06 zł na akcję i 90,7 mln zł lub 2,16 zł na akcję), zarówno zysk przed opodatkowaniem, jak i zysk netto Grupy w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2010 r. były niższe niż w analogicznym okresie 2009 r." - napisano w aneksie.

W trzecim kwartale 2010 roku przychody grupy GPW wyniosły 54 mln zł, co oznacza, że nie zmieniły się one rok do roku. GPW podała, że w tym okresie istotnie wzrosły przychody z obsługi emitentów, towarzyszył im jednak spadek przychodów z obsługi obrotu.

Zysk przed opodatkowaniem w okresie 9 miesięcy zakończonym 30 września 2010 r. wyniósł 93,3 mln zł, wobec 98,5 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. W okresie od początku lipca do końca września zysk GPW przed opodatkowaniem wyniósł 27,4 mln zł wobec 36,8 mln zł przed rokiem.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »