Reklama

Wielka zmiana na rynku komórek

Akcjonariusze Polkomtelu wysyłają dokumenty informujące o sprzedaży spółki do potencjalnych chętnych. Zainteresowanie jest spore, zwłaszcza wśród funduszy infrastrukturalnych - poinformowali przedstawiciele PGE na poniedziałkowym spotkaniu prasowym.

"Wszyscy akcjonariusze Polkomtelu porozumieli się w sprawie sprzedaży. Chcemy przeprowadzić transakcję sprzedaży całego 100 proc. pakietu spółki.

Finalizujemy dokumentację, w tych dniach dokumenty trafiają do potencjalnych zainteresowanych" - powiedział Tomasz Zadroga, prezes PGE. "Zainteresowanie jest spore. Inwestorzy branżowi są w mniejszości, zainteresowani są głównie inwestorzy finansowi. Nadspodziewanie duże jest zainteresowanie ze strony funduszy infrastrukturalnych" - dodał prezes. Zadroga podtrzymał, że do sprzedaży Polkomtelu może dojść w połowie przyszłego roku. "Chcielibyśmy zamknąć transakcję w II kwartale 2011 roku, raczej bliżej końca drugiego kwartału" - powiedział.

Reklama

Oprócz Vodafone, udziałowcami Polkomtelu są: Polska Grupa Energetyczna, KGHM, PKN Orlen oraz Węglokoks. Polscy udziałowcy mają łącznie ponad 75 proc. udziałów Polkomtelu. Niektórzy z zamiarem sprzedaży swoich udziałów nosili się od lat, ale dopiero ostatnio wyznaczyli doradców w tym zakresie, ponieważ potrzeba im środków na sfinansowanie własnych planów inwestycyjnych.

4 największe grupy kapitałowe walczą o Polkomtela

zaoferują do 4 mld euro za przejęcie operatora telefonii komórkowej Polkomtel, którego jednym z udziałowców jest brytyjska sieć Vodafone - donosił wcześniej "Financial Times".

Wśród potencjalnie zainteresowanych gazeta wymienia: Apax Partners, Blackstone, TPG oraz CVC Capital Partners. Transakcja sprzedaży utworzonego w 1996 r. Polkomtelu ma się rozpocząć z początkiem października i zostanie zakończona z początkiem 2011 r. Blackstone i TPG pracują nad wspólną ofertą.

Według "FT" zanosi się na to, że Polkomtel zostanie wyceniony na poziomie sześciokrotnie przewyższającym ubiegłoroczny wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przed operacjami finansowymi, opodatkowaniem i amortyzacją). Wskaźnik ten był w ub. r. 14 proc. niższy niż w poprzednim roku i wyniósł 2,7 mld zł.

Przychody Polkomtelu w 2009 r. wyniosły 8 mld zł. i były o 6 proc. niższe w porównaniu z 2008 r. Powodem było gospodarcze spowolnienie i rosnąca konkurencja na rynku osiągającym stan nasycenia - wskazuje "FT".

W 2008 r., gdy duńska firma telekomunikacyjna TDC sprzedała swój 25-proc. udział w Polkomtelu, operator był wyceniony na 3,7 mld euro. Zarówno Blackstone jak i Apax są inwestorami w TDC i mają szczegółową wiedzę o polskiej firmie.

"FT" sądzi, że prywatne spółki kapitałowe mogą jako jedyne stanąć do przetargu, ponieważ nie zanosi się na to, by z ofertami wystąpił któryś z dużych europejskich inwestorów branżowych. Tym samym dla spółek kapitałowych może to być jedna z największych transakcji w Europie od trzech lat.

France Telecom i Deutsche Telekom już teraz są obecne na polskim rynku telefonii komórkowej, gdzie są właścicielami operatorów Orange i Ery i przy próbie kupna Polkomtelu musieliby się liczyć ze sprzeciwem regulatora. Polkomtel i Orange mają ok. 14 mln abonentów każdy, zaś Era niewiele im ustępuje. Ma ich 13 mln.

Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone, który swego czasu miał ambicje przejęcia Polkomtelu jest obecnie gotów odsprzedać swój udział, ponieważ w dążeniu do zmaksymalizowania zwrotów dla swoich inwestorów odsprzedaje mniejszościowe udziały w zagranicznych spółkach. Oficjalnie Vodafone nie potwierdza tych doniesień, ale "FT" twierdzi, że firma sprzeda swój 24,4-proc. udział, jeśli dostanie dobrą cenę. W żadnym zaś razie nie będzie korzystała z prawa do pierwokupu, które posiada w przypadku, gdy pozostali udziałowcy są skłonni wyzbyć się swoich udziałów.

Trzeci kw. dla Polkomtela będzie podobny do drugiego kwartału - powiedział prezes spółki, Jarosław Bauc.

"Trzeci kwartał będzie podobny do II kwartału i będziemy mieć dobry wynik netto. Prawdopodobnie finansowo będziemy najlepsi na rynku, podobnie jak to było w drugim kwartale" - poinformował.

Ze słów prezesa wynika, że dynamika wyniku netto za trzeci kwartał "będzie niezła", natomiast przychody utrzymają się na stabilnym poziomie.

"Aktywna baza postpaidowa i prepaidowa nie kurczy się, co na nasyconym rynku i przy ostrej konkurencji ze strony Playa jest dobrym wynikiem" - ocenia Bauc. Zysk netto Polkomtela w drugim kwartale 2010 roku wyniósł 347 mln zł, EBITDA 821 mln zł, a przychody ze sprzedaży 1,93 mld zł.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »