Włoska Intesa może złożyć ofertę na kupno Banku Millennium

- Włoski bank Intesa może złożyć ofertę na kupno Banku Millennium - poinformował prezes banku Corrado Passera, cytowany przez agencję Bloomberg. Intesa Sanpaolo jest drugim, pod względem aktywów, bankiem włoskim. Ostatnio agencja Standard & Poor's obniżyła rating Intesy z uwagi na wcześniejsze obniżenie wiarygodności kredytowej Włoch.

Passera powiedział w Londynie, że Intesa przygląda się Bankowi Millennium i następnie zdecyduje, czy złożyć lub nie ofertę na większościowy pakiet akcji wystawiony na sprzedaż przez Banco Comercial Portugues.

Pod koniec września portugalski bank Millennium BCP potwierdził, że otrzymał trzy pisemne oferty wstępne kupna Banku Millennium oraz inne w formie ustnej. Nie podał jednak nazw chętnych.

Bank dodał wtedy, że jest otwarty na kolejne sygnały zainteresowania kupnem polskiego biznesu. Podkreślił jednocześnie, że proces wyceny aktywów w Polsce jest ciągle na wstępnym etapie i nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące potencjalnej transakcji sprzedaży polskiego banku.

Reklama

Z informacji medialnych wynika, że Bankiem Millennium zainteresowanych jest pięciu, sześciu inwestorów, w tym BNP Paribas, Banca Intesa, UniCredit, BRE Bank oraz PKO BP.

Portugalski Millennium BCP wynajął w lipcu Deutsche Bank i Nomurę do przeprowadzenia wyceny wartości swojego biznesu w Polsce. Polski rynek nie jest już traktowany przez Portugalczyków jako aktywo strategiczne, bank chce bowiem skupić się na Portugalii, Afryce, Azji i na Brazylii.

- - - - -

Bank Millennium SA to bank komercyjny z siedzibą w Warszawie. Jest 6. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów oraz pod względem liczby placówek. Powstał jako Bank Inicjatyw Gospodarczych w 1989 roku. Był pierwszym bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jako pierwszy bank w Polsce wprowadził karty płatnicze. W 1997 połączył się z Bankiem Gdańskim SA. Od początku 2003 r. działa pod nazwą Bank Millennium. Strategicznym inwestorem banku jest portugalski Banco Comercial Portugues - posiada 65,5 proc. udziałów polskiego banku, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.

Intesa Sanpaolo

Intesa Sanpaolo - włoska instytucja bankowa działająca od 2 stycznia 2007, powstała z fuzji włoskich banków Banca Intesa i Sanpaolo IMI, z główną siedzibą w Turynie i drugorzędną w Mediolanie.

Fuzja pomiędzy dwoma bankami, ogłoszona w sierpniu 2006 roku, doszła do skutku w grudniu tego samego roku. To pierwszy włoski bank pod względem kapitalizacji, a drugi w strefie euro, z 22,7 mld euro. Nowa spółka bankowa przyjęła dualistyczny model zarządzania, system o pochodzeniu niemieckim, wprowadzony przez reformę prawa spółek w 2003, które przewiduje utworzenie rady nadzorczej (która wykonuje wiele uprawnień tradycyjnie zarezerwowanych dla walnego zgromadzenia) oraz zarządu. We Włoszech to pierwsze zastosowanie tego modelu w tak dużej spółce.

Od 2007 roku, w następstwie fuzji między Sanpaolo IMI i Banca Intesa, z powodu przepisów dotyczących konkurencji Intesa Sanpaolo została zmuszona do wycofania się z kontroli nad bankami detalicznymi Cariparma i Banca Popolare FriulAdria (654 punkty kasowe ogółem), które podlegały Crédit Agricole, akcjonariuszowi Intesa Sanpaolo (z 18 proc.) już od 1990.

Poza silną pozycją we Włoszech, Intesa SanPaolo jest reprezentowana przez różnorodna filie i biura na całym świecie:

Filie - Amsterdam, Ateny, Dombim (Austria), Frankfurt, Innsbruck, Londyn, Madryt, Monako, Paryż, Wiedeń, George Town, Nassau, Nowy Jork, Dubaj, Hongkong, Szanghaj, Singapur, Tokio oraz w Szwajcarii. Biura reprezentujące - Barcelona, Bruksela, Istambuł, Moskwa, Sztokholm, Warszawa, Buenos Aires, Meksyk, Los Angeles, San Paulo, Santiago, Bangkok, Bejrut, Dubaj, Mumbai, Pekin, Seul, Teheran, Casablanka, Kair, Tunis.

Poza tym grupa kontroluje bezpośrednio różne banki zagraniczne, zwłaszcza na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego, które gwarantują sieć ponad 1900 oddziałów i około 8,3 mln klientów obsługiwanych przez zagraniczne banki z grupy, działające w 13 krajach w handlu i bankowości komercyjnej. Siła grupy w tym obszarze to kontrola nad siecią bankową silnie zakorzenioną lokalnie, z wieloma bankami, które utrzymują ważną pozycję na rynku.

Banki w grupie:

Intesa SanPaolo Bank - Albania i Grecja - W czerwcu 2007, Intesa SanPaolo sfinalizowała przejęcie 80 proc. American Bank of Albania (ABA), założonego w Tiranie w 1998. W styczniu 2008 bank połączył się z Banca Italo Albanese (BIA), stanowiąc drugą instytucję bankową w kraju pod względem aktywów ogółem. Dziś Intesa Sanpaolo Bank Albania jest numerem dwa w kraju w sektorze kredytowym i depozytów i obsługuje około 112 tysięcy klientów poprzez sieć 30 oddziałów w Albanii i 4 w Grecji, z zamiarem utrzymania poparcia ze strony obywateli albańskich, którzy mieszkają i pracują w Grecji oraz ułatwiania stosunków długookresowych między przedsiębiorstwami albańskimi i greckimi działającymi w obu krajach.

Intesa SanPaolo Banka - Bośnia i Hercegowina - Intesa SanPaolo Banka Bośnia i Hercegowina, rezultat fuzji UPI Banka i LTG, jest szóstym bankiem w kraju pod względem aktywów ogółem, obsługując 112 tysięcy klientów w 50 filiach. Działa na wewnętrznym rynku Bośni i Hercegowiny, ciesząc się ważną pozycją na obszarach najsilniej rozwiniętych i popularnych, jak Sarajewo, Tuzla i Kanton Bośni Centralnej. Jako bank komercyjny oferuje szeroką gamę produktów dla klientów biznesowych i handlu. Był pierwszym bankiem w Bośni i Hercegowinie oferującym usługi bankowości elektronicznej dla swoich klientów.

Privredna Banka Zagreb - Chorwacja - PBZ, sprywatyzowany w 1999, jest drugim bankiem chorwackim pod względem aktywów ogółem i pierwszym pod względem ilości klientów. Oferuje swoje produkty i usługi ponad 1,6 mln klientów poprzez sieć 230 filii rozmieszczonych w całym kraju. Jest uprzywilejowanym partnerem przedsiębiorstw lokalnych i międzynarodowych, MŚP oraz administracji publicznej. PBZ cieszy się wysokim zagłębieniem w sektor handlu, a także osiągnął duży poziom w sektorze pożyczek, kredytów konsumenckich i kart kredytowych, zyskując międzynarodowe uznanie.

Bank of Alexandria - Egipt - Bank of Alexandria, założony przez rząd egipski w 1957 roku, jest dziś szóstym bankiem w Egipcie pod względem aktywów ogółem i posiada około 200 oddziałów. W następstwie przejęcia 80 proc. przez Grupę w 2006 roku, Bank of Alexandria założył sobie ambitny plan rozwoju, który skonkretyzuje się w następnych latach.

Intesa SanPaolo Bank - Rumunia - Intesa Sanpaolo Bank Rumania założony w 1996 roku, ma liczne oddziały w całym kraju, ze szczególną koncentracją w Transylwanii oraz na obszarze Timişoara, gdzie gdzie osiadła większa część włoskich przedsiębiorców. Poza szeroką gamą usług bankowych, oferuje doradztwo i wsparcie dla przedsiębiorstw włoskich i węgierskich działających w kraju.

KMB Bank - Rosja - założony w roku 1992, KMB stał się częścią Grupy od września 2005. Z aktywami ogółem 1,293 mln euro, oferuje szeroką gamę usług bankowych, ze szczególną uwagą zwróconą na potrzeby małych firm. Dzięki rozległej sieci oddziałów rozmieszczonych w całej Rosji, KMB obsługuje dziś około 100 tysięcy małych firm.

Banca Intesa Beograd - Serbia - Banca Intesa Beograd jest pierwszym bankiem Serbii pod względem aktywów ogółem z udziałem w rynku w wysokości 12.3 proc. Po fuzji w styczniu 2008 roku z Panonska Banka (Sanpaolo), bank działa w kraju poprzez sieć 224 filii rozmieszczonym w całej Serbii, z najbardziej rozprzestrzenioną siecią bankomatów, obsługując około 1,3 mln klientów. Banca Intesa Beograd jest ponadto narodowym liderem w sektorze e-bankowości i systemów płatności.

VUB Banka - Słowacja i Czechy - VUB Banka to drugi bank słowacki pod względem aktywów ogółem, z 16,2 proc. udziału w rynku. Bank ma w kraju obecność kapilarną z siecią 247 filii, obsługując 1,5 mln klientów. Bank obecny jest także w Czechach, z filią w Pradze. Lider w sektorze bankowości handlowej, ważny także w sektorze bankowości korporacyjnej, wspierając swoją działalnością małe i średnie przedsiębiorstwa, jak również wielkie firmy państwowe i międzynarodowe na rynku czeskim i słowackim. Dzięki CFH, Consumer Finance Holding, bank jest bardzo aktywny także w sektorze kredytów konsumenckich.

Banka Koper - Słowenia - Banka Koper, założony w 1955, jest szóstym bankiem w Słowenii pod względem aktywów ogółem, z udziałem w rynku około 5 proc. Bank posiada sieć 46 oddziałów, szczególnie skoncentrowanych w Istrii, obsługujących około 150 tysięcy klientów. Banka Koper oferuje rozległą i kompletną gamę usług bankowych: bankowość komercyjną, inwestycyjną, prywatną, operacje międzynarodowe oraz leasing finansowy i operatywny. Będąc już partnerem wielu wielkich przedsiębiorstw, bank koncentruje się teraz na sektorze handlu oraz MŚP.

CIB Bank - Węgry - CIB, rezultat fuzji CIB (Comit, potem Intesa) i Inter-Euro`pa Bank (Sanpaolo), jest drugim bankiem węgierskim w kwestii aktywów ogółem Dziś jest zróżnicowaną grupą, która oferuje pełną gamę produktów dla 720 tysięcy przedsiębiorstw i klientów prywatnych, poprzez sieć rozmieszczoną wszędzie na terytorium Węgier (142 filie). CIB odgrywa ważną rolę w obszarze bankowości korporacyjnej dzięki ofercie usług co do wartości dodanej nastawionych na wielkie przedsiębiorstwa, a także jest liderem usług bankowości mobilnej i internetowej oraz leasingu z około 16,6 proc. udziału w rynku.

Pravex Bank - Ukraina - Pravex Bank zoastał założony w 1992 a częścią grupy Intesa Sanpaolo stał się w czerwcu 2008. Bank oferuje szeroki wachlarz usług bankowych i finansowych dla ponad 1,2 miliona klientów (prywatnych i przedsiębiorstw) poprzez 579 oddziałów i więcej niż 1900 punktów sprzedaży kredytów konsumenckich.

Qingdao City Commercial Bank - Chiny (udział mniejszościowy) - prawo chińskie nie pozwala na bezpośrednią kontrolę banku chińskiego, a część zagraniczna jest ustalona na maksymalnym pułapie w wysokości 20 proc. możliwych do nabycia udziałów. W 2007 roku Intesa Sanpaolo zdecydowała się na wejście na rynek chiński przejmując 20 proc. Qingdao City Commercial Bank (QCCB), stając się w ten sposób pierwszym włoskim bankiem, który oficjalnie wszedł na chiński rynek. (wiki)

- - - - -

- Banco Espirito Santo nie prowadzi rozmów z Banco Comercial Portugues w sprawie połączenia. Informacja o planach potencjalnej fuzji z właścicielem Millennium jest nieprawdziwa - poinformował prezes Banco Espirito Santo (BES) Ricardo Salgado.

Salgado powiedział telewizji RTP, że informacja o tym, iż kierowany przez niego BES planuje połączyć się z Banco Comercial Portugues (BCP), właścicielem Banku Millennium, jest wiadomością spekulacyjną.

- Nie prowadzimy rozmów w tej sprawie i wątpię, czy w ogóle urząd antymonopolowy dopuściłby do takiej fuzji. Połączenie naszego banku z BCP nie poprawiłoby sytuacji portugalskiego sektora bankowego, a z pewnością przyczyniłoby się do masowych zwolnień pracowniczych w tych spółkach. Nie widzę korzyści, jakie mogłaby dziś przynieść koncentracja kapitału bankowego w Portugalii - powiedział Salgado.

W czwartek lizboński dziennik "I" napisał, że właściciel polskiego Banku Millennium rozważa połączenie z bankiem BES lub z BPI. Tym samym gazeta potwierdziła ujawnioną na początku września na swoich łamach informację, że BCP studiuje fuzję z którymś z portugalskich banków prywatnych.

Pod koniec lipca br. prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania Millennium na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kupno | bank | bańki | Bank Millennium | włoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »