Reklama

Wyniki PGNiG powyżej konsensusu; pomogła łagodna zima i wzrost wydobycia

Zysk netto grupy PGNiG wyniósł w I kwartale 2014 r. 1,18 mld zł i był wyższy od konsensusu na poziomie 981 mln zł. Wyraźna poprawa efektywności nastąpiła w segmencie obrót i magazynowanie za sprawą wzrostu rentowności sprzedanego gazu do plus 3 proc. z minus 3 proc. rok wcześniej.

Zysk netto grupy PGNiG wyniósł w I kwartale 2014 r. 1,18 mld zł i był wyższy od konsensusu na poziomie 981 mln zł. Wyraźna poprawa efektywności nastąpiła w segmencie obrót i magazynowanie za sprawą wzrostu rentowności sprzedanego gazu do plus 3 proc. z minus 3 proc. rok wcześniej.

Wynik operacyjny grupy wyniósł 1558 mln zł, podczas gdy oczekiwania rynkowe zakładały EBIT w wysokości 1370 mln zł.

EBITDA wyniosła 2,18 mld zł i była zbliżona do oczekiwań rynku na poziomie 2,02 mld zł.

Z kolei przychody ukształtowały się na poziomie 9537 mln zł. Konsensus zakładał nieco wyższą sprzedaż, 9776 mln zł.

Spółka poinformowała, że na wyniki pozytywny wpływ miał wzrost wolumenów sprzedaży ropy naftowej oraz wyższa rentowność sprzedaży gazu.

Przychody grupy spadły rok do roku o 7 proc. Przyczyną byłe wyższe temperatury niż w pierwszym kwartale 2013 r.

Reklama

OBRÓT I MAGAZYNOWANIE

Zysk operacyjny segmentu obrót i magazynowanie PGNiG wyniósł w I kwartale 2014 roku 189 mln zł wobec 43 mln zł straty rok wcześniej.

Poprawa była możliwa m.in. dzięki niskim cenom gazu na giełdach europejskich, w wyniku czego obniżył się koszt zakupu części wolumenu gazu zależnego od tych rynków.

"W efekcie marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wyniosła plus 3 proc. w pierwszym kwartale 2014 roku w porównaniu do minus 3 proc. w analogicznym kwartale 2013 roku" - podano w raporcie.

Jednocześnie nastąpił spadek przychodów segmentu o 7 proc., do 7,95 mld zł, spadła bowiem sprzedaż gazu o ponad 12 proc., do 4,9 mld m sześc., w wyniku łagodnej zimy i ograniczenia zużycia gazu przez elektrociepłownie przy braku wsparcia dla kogeneracji.

WYDOBYCIE

EBIT w obszarze wydobywczym wyniósł 845 mln zł i był o 17 proc. wyższy niż przed rokiem.

"Na dobre wyniki segmentu wpływ miał ponad 38-proc. wzrost sprzedaży ropy naftowej oraz ponad dwa razy większa sprzedaż międzysegmentowa gazu ze złóż w Norwegii do PGNiG Sales & Trading" - napisano w raporcie.

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu w grupie wzrosło o 45 proc., do 322 tys. ton.

Natomiast wydobycie gazu ziemnego, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, w pierwszym kwartale roku było porównywalne do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosło 1,2 mld m sześc., z czego 1,1 mld m sześc. w Polsce.

DYSTRYBUCJA

W obszarze dystrybucji spółka zanotowała 409 mln zł zysku operacyjnego, co oznacza spadek o 32 proc. rok do roku.

Przyczyną niższego wyniku była 17-proc. redukcja wolumenów dystrybuowanych gazów, na co wpływ miała wyższa o 4 stopnie średnia temperatura w pierwszym kwartale 2014 r.

WYTWARZANIE

EBIT segmentu wytwarzanie wyniósł 134 mln zł wobec 157 mln zł przed rokiem. Również ten segment pozostał pod wpływem wyższych temperatur ostatniej zimy. Przełożyły się one na zmniejszone wolumeny sprzedaży ciepła i energii elektrycznej oraz spadki cen energii.

Sprzedaż z własnej produkcji energii elektrycznej obniżyła się o 9 proc., do 1,39 TWh, a sprzedaż ciepła o 17 proc., do 15,4 PJ.

PGNiG nie spodziewa się dotkliwej kary za niewykonanie obliga gazowego w '13

PGNiG oczekuje, że o ile na spółkę zostanie nałożona kara za niewykonanie obliga gazowego w 2013 roku, to jej wysokość nie będzie dotkliwa - poinformował dziennikarzy Jarosław Bauc, wiceprezes PGNiG.

Pytany o ewentualną karę dla PGNiG za niewykonanie obliga gazowego za 2013 rok, Bauc powiedział: "Każda kara jest miarkowana zakresem winy. Nie sądzę by była dotkliwa, jeżeli w ogóle będzie".

"W 2014 roku nie wykonujemy jak na razie tego co przewiduje ustawodawca, bo jest to niewykonalne. Po drugiej stronie giełdy musiałaby pojawić się strona popytowa, a jej na razie nie ma" - dodał.

Bauc podtrzymał, że od pierwszego lipca PGNiG chce powołać spółkę obrotu detalicznego, której zadaniem będzie tworzenie popytu na gaz sprzedawany poprzez giełdę.

URE na początku kwietnia br. rozpocznie proces rozliczania obliga gazowego za 2013 rok. Pełniący obowiązki prezesa URE Maciej Bando w lutowym wywiadzie dla PAP ocenił, że rozpoczęcie postępowania zmierzającego do ukarania PGNiG za niewykonanie obliga za ubiegły rok jest bardzo możliwe.

Z wstępnych danych z 2013 roku wynikało, iż przez giełdowy rynek gazu na TGE przeszło ok. 200 mln m sześc. paliwa. Tymczasem z ustawowych zapisów, wprowadzających tzw. obligo giełdowe w handlu gazem wynika, że aby to obligo wypełnić, obrót powinien być rzędu 1,4 mld m sześc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »