Reklama

Wysokie ceny miedzi i srebra napędzają kurs akcji KGHM

Kurs KGHM doszedł do rekordowych poziomów, przekraczając momentami 220 zł. Spółce sprzyjają wysokie ceny miedzi i srebra, utrzymujący się silny popyt na czerwony metal ze strony Chin i perspektywy wzmożonych inwestycji w OZE i elektryfikację transportu, gdzie miedź odegra istotną rolę. Oczekiwania rynków co do koniunktury w tym roku są pozytywne - wszyscy liczą, że szczepionka pokona koronawirusa. Ale czy to wyklucza choć krótkotrwałą korektę?

Kurs KGHM rośnie praktycznie od połowy marca. Akcje miedziowej spółki podrożały z 49 zł do ok. 215 zł obecnie. To najwyższy poziom w historii notowań koncernu. Spółce sprzyja otoczenie. Nie osłabił jej nawet koronawirus. Jedynie w marcu, na fali powszechnej paniki, kurs się osunął, ale już od połowy miesiąca odbił na dobre. Przez cały okres pandemii udało jej się zachować ciągłość produkcyjną, co nie w każdej kopalni miedzi było możliwe.

Reklama

Miedziowa hossa

Co stoi za giełdowym sukcesem KGHM? Kluczowym czynnikiem są notowania miedzi, która nieprzerwanie pnie się w górę. Metal podrożał z 4600 dol. za tonę w kwietniu 2020 roku do prawie 8200 dol. za tonę obecnie. To imponujący wzrost - o około 78 proc.

Za ponad 50 proc. globalnego popytu na miedź odpowiadają Chiny. Gdy tylko Państwo Środka podniosło się z koronawirusowego kryzysu, przystąpiło do zakupów. Popyt na czerwony metal nie maleje, a każde dobre dane makroekonomiczne napływające z Chin utwierdzają rynki w przekonaniu, że sytuacja jest stabilna. Wsparciem dla notowań miedzi były też pojawiające się w niektórych kopalniach problemy z wydobyciem wywołane głównie przez koronawirusa - ograniczenie podaży powodowało wzrost cen.

MIEDŹ

8 366,00 +127,00 1,54% akt.: 01.12.2022, 19:29
 • Max 8 407,00
 • Min 8 224,00
 • Stopa zwrotu - 1T 2,53%
 • Stopa zwrotu - 1M 10,51%
 • Stopa zwrotu - 3M 5,52%
 • Stopa zwrotu - 6M -12,83%
 • Stopa zwrotu - 1R -12,97%
 • Stopa zwrotu - 2R 8,80%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w rozmowie z Interią szacuje, że produkcja miedzi w 2020 r. mogła spaść o około 1-2 proc. rok do roku, co głownie wynika z niższej produkcji miedzi z recyklingu. Z kolei konsumpcja globalna może być o 1-2 proc. wyższa niż rok wcześniej. - W 2020 r. zużycie miedzi globalnie bez Chin może być o 10 proc. niższe rok do roku, ale w Chinach reprezentujących 50 proc. światowej konsumpcji zużycie wzrośnie o 13-14 proc. - mówi Szkopek.

To będzie dobry rok

Analityk podkreśla, że w 2021 roku podaż miedzi na rynku może wzrosnąć o 2-3 proc., ze względu na stopniowe opanowywanie pandemii dzięki szczepionce, ale też w związku ze wzrostem produkcji miedzi ze złomów. Rynek zakłada, że jednocześnie zwiększy się popyt i deficyt produkcji zostanie utrzymany. To również pozytywna informacja z punktu widzenia przyszłych cen miedzi.

KGHM

119,9500 +4,1500 3,58% akt.: 01.12.2022, 17:51
 • Otwarcie 119,8000
 • Max 120,9000
 • Min 116,8000
 • Kurs odniesienia 115,8000
 • Suma wolumenu 775 596
 • Suma obrotów 92 384 816,90
 • Widełki dolne 107,8500
 • Widełki górne 131,7500
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG

Przyjdzie nam natomiast jeszcze chwilę poczekać na nowe inwestycje zwiększające wydobycie. - Można się ich spodziewać najwcześniej w 2022-2023 roku, wówczas może być oddanych kilka projektów - mówi Szkopek.

Miedź pnie się do góry od wielu miesięcy i nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której dojdzie do tymczasowej korekty na rynku. To samo tyczy się kursu KGHM - jest on tak wysoko, że część inwestorów obawia się kupować akcje. Korekta ostatnich wielomiesięcznych wzrostów mogłaby ostudzić nieco nastroje, przynosząc zdrowy oddech. Choć eksperci wskazują, że nie widać na razie ku temu fundamentalnych podstaw. - Wystarczy iskra, by doszło do korekty notowań. Ale w perspektywie stycznia takich racjonalnych powodów do przeceny nie widzę - mówi Szkopek. - My jesteśmy generalnie pozytywnie nastwieni do koniunktury w 2021 r. Ciężko znaleźć jakieś większe ryzyka - dodaje.

Przed KGHM dobre perspektywy

Wokół KGHM utrzymuje się dobry sentyment. W ostatnich latach obawy budziło zadłużenie spółki, które wynosiło ok. 2xEBITDA. Teraz ten wskaźnik może się jednak poprawić. - W 2021 roku nastąpi zapewne wzrost wyników ze względu na rosnące ceny metali. Można więc oczekiwać zejścia z zadłużeniem nawet poniżej 1xEBITDA na koniec roku - informuje Szkopek.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Choć wskazuje też na pewne ryzyka, jak choćby ewentualna zmiana rządu w podejściu do podatku od wydobycia, które  w ostatnich latach luzowano. - Wciąż mamy też ryzyka w postaci kosztów pracy i energii. KGHM jest drugim największym konsumentem energii w kraju po PKP. Podwyżki cen prądu będą dla grupy odczuwalne - zwraca uwagę analityk.

Przed rynkiem miedzi są również bardzo dobre perspektywy długoterminowe w związku z proklimatycznymi działaniami podejmowanymi przez coraz większą liczbę krajów na świecie. Europa zapowiedziała, że chce być neutralna emisyjnie do 2050 r. Prezydent Chin Xi Jinping obiecał, że jego kraj osiągnie szczyt emisji gazów cieplarnianych przed 2030 r., a neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2060 r. Po wygranej w wyborach prezydenckich Joe Bidena również Stany Zjednoczone mają ponownie przyłączyć się po paryskiego porozumienia klimatycznego.

Szacuje się, że w latach 2020-2050 w technologiach zmniejszających emisję w UE potrzeba będzie nawet 22 mln ton miedzi. Jest ona niezbędna w instalacjach fotowoltaicznych, w farmach wiatrowych, magazynach energii i autach elektrycznych. A to na tych elementach w dużej mierze ma opierać się transformacja. Teoretycznie są więc podstawy, by dobra passa miedzi, a zatem i KGHM, trwała dalej. Czy tak się stanie - czas pokaże.   

Monika Borkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »