Wzrost, ale na horyzoncie kłopoty
W ramach uzupełnienia swojej finansowej prognozy na rok 2010 Saxo Bank,przedstawił swoją prognozę gospodarczą na II kwartał 2010 r. Zespół ds. Strategii Saxo Bank nieznacznie koryguje w dół swoje przewidywania dotyczące trzech najbliższych miesięcy na rynku akcji.
Prognoza Kwartalna Saxo Bank na II kwartał 2010 r.: "Solidny wzrost, ale na horyzoncie kłopoty"
Saxo Bank zauważa spowolnienie gospodarcze znajdujące odzwierciedlenie zarówno w comiesięcznych, jak i w cotygodniowych (amerykańskich) danych fundamentalnych. Spowolnienie to ma charakter szeroki - co stanowi powód do zmartwienia, ale nie do dramatyzowania. Wskaźniki wyprzedzające potwierdzają spowolnienie, ale Zespół ds. Strategii mimo to oczekuje w II kwartale solidnego wzrostu. Wspomniany wzrost powinien się jednak osłabiać pod koniec roku, gdy programy stymulacyjne będą dobiegać końca, a rynki będą obawiać się skutków kredytów hipotecznych z płynną stopą procentową i możliwością wyboru sposobu spłaty (Option-ARM), kredytów udzielanych osobom o przeciętnej zdolności kredytowej (Alt-A mortgage) oraz refinansowania kredytów na nieruchomości komercyjne.
W rezultacie Saxo Bank doradza inwestorom zwiększoną ostrożność w procesie selekcji składników portfeli. Słabe perspektywy gospodarcze będą również dyktować kierunki polityki monetarnej - analitycy Saxo Bank byliby zaskoczeni, gdyby w tym roku w Stanach Zjednoczonych, w strefie euro i w Japonii zaczęto podnosić stopy.
Komentując prognozę, David Karsbol, Główny Ekonomista Saxo Bank, powiedział:
"Widzimy, że przewidywania, które przedstawiliśmy w naszej Prognozie Rocznej 2010, zasadniczo okazały się trafne. Poprawa sytuacji na rynkach finansowych, a także nastrojów konsumenckich, nie mają realnych podstaw - a nawet pomimo tego, że globalna gospodarka wydaje się odzyskiwać formę, warto pamiętać, że obecny wzrost w znacznej mierze opiera się na konsumpcji rządowej i programach stymulacyjnych. Nadal spodziewamy się w wzrostu w najbliższym kwartale - opiera się on jednak na parametrach, które w drugim półroczu mogłyby wywrzeć ujemny wpływ na portfele inwestycyjne".
1.Komentarz rynkowy: przesadny optymizm jeszcze wzrośnie?
W odniesieniu do horyzontu 12- do 24-miesięcznego Saxo Bank pozostaje w obozie deflacyjnym/dezinflacyjnym, jednak niskie stopy procentowe wspierają rynki mieszkaniowe, które w wielu krajach ustabilizowały się, a w niektórych osiągają obecnie nowe szczyty.
2.Prognoza makroekonomiczna
Saxo Bank oczekuje 2,4% wzrostu w Stanach Zjednoczonych w II kwartale, w miarę jak zapasy i bodźce stymulujące będą nabierać siły pomimo słabości na rynku mieszkaniowym. Strefa euro i Zjednoczone Królestwo doświadczą w II kwartale słabego, ale dodatniego wzrostu, w miarę jak obydwa regiony będą wydobywać się z głębokiej zapaści gospodarczej, której obecnie doświadczają. W Azji Japonia usiłuje uciec przed narastającym długiem deflacyjnym, który nieustannie tłumi wszelkie próby rzeczywistego odrodzenia. W bardzo krótkim terminie dostrzegamy jednak wiele miejsca na dalszy rozwój stymulowany napływem środków publicznych.
3.Perspektywy rynku walutowego
Przeciwległe bieguny rynku walutowego - silny dolar australijski i słaby funt szterling - zmierzają w kierunku ekstremów. Inną kwestią jest to, czy USD znów nabierze rozpędu, a także czy euro zacznie ponownie szybko tracić na wartości.
4.Prognozy dla rynków akcji
Analitycy Saxo Bank pozostają przy pierwotnych założeniach, zgodnie z którymi akcje miały drożeć w pierwszym półroczu, a następnie tanieć w drugim. Prognozy zostały jednak nieznacznie skorygowane w dół, ponieważ zdaniem analityków dane makroekonomiczne będą nadal świadczyć o zastoju - nie oczekują oni kolejnego sezonu zaskakujących zysków, który mógłby skłonić ich do dalszych korekt w górę.
5.Stopy procentowe banków centralnych
Saxo Bank spodziewa się, że jednym z pierwszych ruchów Fed w odniesieniu do zacieśnienia polityki pieniężnej będzie rezygnacja z niektórych środków QE, jednak nie wcześniej niż po III kwartale. Wzrosty stóp procentowych, które Fed płaci od rezerw, i/lub wzrosty stopy Fed Funds będą następować między II kw. 2011 i II kw. 2012 r.
Jeżeli chodzi o Japonię, analitycy nie oczekują żadnych podwyżek stopy overnight Bank of Japan (obecnie 0,1%) do końca III kwartału. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się to, że w trakcie najbliższego kwartału BoJ ugnie się pod presją ministerstwa finansów. W odniesieniu do strefy euro spodziewamy się, że stopa refinansowa pozostanie niezmieniona na poziomie 1% co najmniej do I kwartału 2011 r., jak również że EBC zapewni płynność wystarczającą do utrzymania w tym okresie rynkowych stóp overnight na poziomie poniżej 0,5%. Brytyjskie stopy podstawowe pozostaną naszym zdaniem na poziomie 0,5% przynajmniej do I kwartału 2011 r. - należy również poważnie liczyć się z ponownym wdrożeniem quantitative easing.
6. Prognoza dla rynków towarowych
Większość towarów w 2010 r. ruszyła z kopyta, osiągając solidne wzrosty możliwe głównie dzięki nabranemu w 2009 r. rozpędowi. Analitycy Saxo Bank sądzą, że warto zajmować długoterminowe długie pozycje na złocie, jednak uważają też, że w krótkim terminie nadarzą się okazje do zakupu po cenie lepszej niż 1120 USD za uncję oferowane w momencie przygotowywania prognozy.