Zapadła decyzja. Były prezes GPW bez absolutorium

Były prezes GPW Marek Dietl nie otrzymał absolutorium z wykonania obowiązków członka zarządu w roku obrotowym 2023. Zdecydowało o tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych, które w czwartek wznowiło obrady po przerwie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych, które w czwartek wznowiło obrady po przerwie, nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi GPW Markowi Dietlowi z wykonania obowiązków członka zarządu w roku obrotowym 2023.

Ponadto, nie podjęta została uchwała w sprawie udzielenia absolutorium członkowi zarządu Adamowi Młodkowskiemu.

Walne udzieliło natomiast absolutorium Monice Gorgoń i Izabeli Olszewskiej z zarządu GPW. Absolutorium otrzymali też wszyscy członkowie Rady Giełdy za ubiegły rok.

Walne zgromadzenie przerwano na wniosek przedstawicielki Skarbu Państwa

Czwartkowe walne było kontynuacją zgromadzenia, które rozpoczęło się 27 czerwca, kiedy to na wniosek przedstawicielki Skarbu Państwa zostało przerwane w związku z publikacją przez spółkę, dzień wcześniej, raportów bieżących, w których podano, że Rada Giełdy zarekomendowała aby akcjonariusze nie udzielili absolutorium za 2023 rok byłemu prezesowi Giełdy Markowi Dietlowi, ani Adamowi Młodkowskiemu.

Reklama

Ponadto rada zarekomendowała wtedy udzielenie absolutorium Izabeli Olszewskiej i Monice Gorgoń.

Jak wskazano wtedy w uchwałach, członkowie rady zdecydowali tak "biorąc pod uwagę dotychczasową ocenę wykonywania funkcji członków zarządu, a w szczególności, sposób prowadzenia i nadzoru nad projektami realizowanymi przez spółkę oraz prowadzenie innych spraw spółki, sposób wykonywania obowiązków korporacyjnych przewidzianych w przepisach prawa i ich komunikacji, ustalenia wynikające z przeprowadzonych i toczących się w spółce audytów, w tym audytów wewnętrznych i prac Rady Giełdy".

Prezesem GPW od końca marca (po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego) jest Tomasz Bardziłowski.

Akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych został podpisany 12 kwietnia 1991 r. Cztery dni później, 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 2 tys. dolarów. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na koniec czerwca tego roku kapitalizacja 368 spółek krajowych notowanych na rynku głównym w czerwcu 2024 roku wyniosła 825,4 mld zł (191,4 mld euro). Natomiast łączna kapitalizacja wszystkich 410 spółek, zarówno krajowych, jak i zagranicznych sięgnęła 1 bln 584,6 mld zł (367,4 mld euro).

GPW

47,4000 -1,3500 -2,77% akt.: 16.07.2024, 17:51
  • Otwarcie 49,0000
  • Max 49,0000
  • Min 47,4000
  • Kurs odniesienia 48,7500
  • Suma wolumenu 38 689
  • Suma obrotów 1 854 218,3000
  • Widełki dolne 44,1000
  • Widełki górne 53,9000
Zobacz również: CASPAR AIGAMES YOLO
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Marek Dietl | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »