Zarząd GPW wierzy w zainteresowanie zagranicznych emitentów

Za trzy tygodnie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zostanie uruchomiony Universal Trading Platform - nowy system transakcyjny, stworzony przez NYSE - Euronext. Zastąpi on wysłużony Warset nabyty przed laty od giełdy paryskiej.

- Staramy się uatrakcyjnić naszą ofertę pod względem technologicznym, przyciągając tym samym dobre spółki z regionu i spoza regionu - mówi Paweł Graniewski, członek zarządu GPW.

Nowy system transakcyjny stwarza przede wszystkim nowe możliwości działania.

- Jest szybszy, sprawniejszy, pozwala na większą ilość operacji, branie udziału nie tylko w obrocie akcjami, ale także instrumentami pochodnymi, których znaczenie cały czas bardzo rośnie - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Graniewski, delegowany przez Radę Giełdy do pełnienia funkcji w zarządzie giełdy.

Reklama

Warset obsługiwał do 328 zleceń na sekundę. UTP przeprowadza w tym czasie 20 tys. takich transakcji. Nowa platforma pozwoli uatrakcyjnić ofertę warszawskiego parkietu pod względem technologicznym. Zarząd giełdy nie ukrywa, że zależy mu na zainteresowaniu kolejnych emitentów, również z zagranicy.

- Zarabiamy na obrocie, czyli zależy nam na tym, żeby były to spółki płynne i żeby cieszyły się zainteresowaniem inwestorów - wyjaśnia Graniewski. - Otwieramy się na wszystkie rynki, nie tylko krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Grupy Wyszehradzkiej, ale także spoza regionu.

Region środkowoeuropejski silny na GPW

Dzisiaj na warszawskiej GPW notowanych jest dziesięć spółek z krajów Grupy Wyszehradzkiej - osiem czeskich, dwie słowackie oraz dwie węgierskie - znany koncern paliwowy MOL i ELSTAR, czyli średniej wielkości firma, zajmująca się techniką ciepłowniczą i oświetleniową. Według Pawła Graniewskiego ten kierunek wciąż ma duży potencjał.

- Na pewno mogłoby być tych spółek więcej, dlatego że polscy inwestorzy zarówno instytucjonalni, jak i indywidualni dosyć dobrze orientują się w społeczno- politycznych i gospodarczych realiach Węgier - mówi przedstawiciel GPW.

Zarząd giełdy wierzy, że uda się przyciągnąć więcej węgierskich emitentów na warszawski parkiet.

- Sądzę, że gdyby nam się to udało, na pewno by to się spotkało z dobrym odzewem. Oczywiście pozostaje kwestia wycen, płynności. Musimy pamiętać że na giełdzie w Budapeszcie 80 proc. indeksów jest generowanych przez cztery duże spółki, oprócz MOL to jest OTP, Matav i Gedeon Richter. Jeżeli te spółki miałyby potrzeby kapitałowe, na pewno by się spotkały z zainteresowaniem ze strony polskich inwestorów - mówi Paweł Graniewski.

Pobierz za darmo program PIT 2012

Źródło informacji

Newseria Biznes
Dowiedz się więcej na temat: WARSET | GPW | UTP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »