ZBP: Przedłużenie kwarantanny może spowodować ryzyko upadłości banków

Przedłużenie narodowej kwarantanny może, w skrajnych przypadkach spowodować ryzyko upadłości banków - napisał Związek Banków Polskich w suplemencie do raportu Banki 2019.

"Przedłużenie okresu narodowej kwarantanny będzie z pewnością prowadzić do negatywnych zjawisk w bankach. Można oczekiwać w takiej sytuacji drastycznego wzrostu poziomu złych kredytów, mniejszego popytu na kredyt, powstania strat finansowych przynajmniej w niektórych bankach, ograniczenia ich aktywności biznesowej, a być może w skrajnych przypadkach pojawienia się ryzyka upadłości poszczególnych banków" - napisano.

 ZBP pisze, że nawet elastyczność gospodarki realnej nie spowoduje, że możliwe będzie uniknięcie w bankach powyższych skutków.

"Zwykle bowiem procesy zmian zachodzą w bankach później niż w realnej gospodarce i są one najczęściej dużo mniej elastyczne niż w całej gospodarce. Wynika to m.in. z podlegania przez banki licznym normom ostrożnościowym, które mają bronić te instytucje przed trudnościami finansowymi, ale też powodują często wydłużenie procesu wychodzenia z kłopotów" - napisano.

Reklama

Związek pisze, że w miarę narastania problemów gospodarczych w kraju wprowadzanie niestandardowych narzędzi polityki gospodarczej będzie musiało w coraz większym stopniu dotyczyć także banków, gdyż ogólna sytuacja ekonomiczna silnie przełoży się na kondycję i możliwości działania sektora bankowego.

"Niezbędne będzie uruchamianie kolejnych rozwiązań regulacyjnych, które zmniejszą wymogi ostrożnościowe banków, ograniczą jeszcze wyraźniej bufory kapitałowe (stworzone wcześniej właśnie po to, aby je zmniejszać w gorszych czasach), odsuną termin wprowadzenia i zmniejszą wymogi MREL, zmniejszą poziom obciążeń fiskalnych i wzmocnią instrumentarium pomocy tym bankom, które przejściowo znajdą się w gorszej sytuacji finansowej" - napisano.

"Te działania będą o tyle ważne, że wielu tych zmian regulacyjnych zaniechano w okresie lepszej koniunktury gospodarczej. Bez uruchomienia takich narzędzi trudno wyobrazić sobie realne konsekwencje walki z epidemią dla sektora bankowego i dla całej gospodarki. Banki pełnią bowiem specyficzną funkcję w gospodarce, szczególnie w krajach, gdzie rola rynku kapitałowego pozostaje ograniczona" - dodano.

WIG-BANKI

12 515,13 +213,99 1,74% akt.: 18.12.2024, 17:15
  • Otwarcie 12 359,93
  • Max (czas) 12 549,05(18.12.2024 14:34)
  • Min (czas) 12 271,77(18.12.2024 09:23)
  • Wartość odniesienia 12 301,14
  • Suma obrotów 336 981 593,70
  • Liczba akt. instr. 13/13
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIGind WIG.MS-ECM WIGmed

OPINIA:

Bez wcześniejszej repolonizacji banków walka z kryzysem gospodarczym nie byłaby tak skuteczna - powiedział PAP prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Profesor w rozmowie z PAP podkreślił, że w niwelowaniu negatywnych efektów kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa kluczowy wpływ miało szybkie tempo wprowadzania rozwiązań pomagających przedsiębiorcom i pracownikom. Wskazał, że chodzi tu o zarówno o tarczę antykryzysową jak i o Tarczę Finansową PFR, która - jak zaznaczył - "ma charakter rewolucyjny, przełomowy".

"To była pionierska decyzja, by środki publiczne przeznaczać na wspomaganie prywatnych przedsiębiorców i miejsc pracy" - powiedział Andrzejewski. Dodał, że nie ma takich mechanizmów w klasycznych teoriach ekonomii czy finansów.

Jego zdaniem, na sprawne uruchomienie kolejnych elementów tarczy antykryzysowej miała wpływ współpraca rządu, prezydenta, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Banku Gospodarstwa Kredytowego, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz banków komercyjnych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Związek Banków Polskich | polskie banki | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »