Zmiana na stanowisku pełnomocnika ds. rynku kapitałowego

Katarzyna Szwarc od kwietnia 2021 r. będzie pełnić funkcję Pełnomocnika ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, zastąpi na tym stanowisku Antoniego Repę. Rząd pracuje nad nową strategią dla rynku kapitałowego. Liczy na rozwój rynku obligacji oraz zagospodarowania nowych miejsc lokowania oszczędności Polaków.

Zgodnie z harmonogramem, w zeszłym roku wdrożono 15 z 90 działań wskazanych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).

- Dziękuję Antoniemu Repie za dotychczasowe działania w zakresie wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce. Dzięki jego staraniom rozpoczęliśmy prace i stworzyliśmy podstawę, bez której dalsze działania nie mogłyby mieć miejsca. Na pokładzie witam Katarzynę Szwarc, eksperta z wieloletnim doświadczeniem w obszarze rynku finansowego - mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

- Tak jak ja, Antoni Repa i Katarzyna Szwarc w swojej pracy stawiają na dialog i współpracę. Dalszy rozwój rynku kapitałowego w Polsce nie nastąpi bez rozmowy wszystkich zainteresowanych stron, do której zachęcam i na którą jesteśmy otwarci - dodaje Tadeusz Kościński.

Reklama

Prace w 2021 roku

- Przed nami kolejny etap wdrażania SRRK. W planach jest projekt obligacji rozwojowych, które ułatwią pozyskiwanie finansowania na nowe projekty inwestycyjne sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, czy analiza potencjału rynku zielonych obligacji w Polsce.

W zeszłym roku rozpoczęto prace na jednolitą licencją bankową, w tym roku chcemy je dokończyć. Będziemy także kontynuować współpracę w ramach Grupy Roboczej ds. Innowacji i FinTech. Przedstawimy też projekt regulacji crowdfundingu - informuje Katarzyna Szwarc

Biogram Katarzyny Szwarc

Absolwentka Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu “Rethinking Capitalism" pod kierunkiem prof. Mariany Mazzucato na University College London.

Ma wieloletnie doświadczenie pracy w instytucjach rynku finansowego. Karierę zawodową rozpoczęła na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2013-2015 zarządzała Biurem Polityki Regulacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

W latach 2015-2020 menedżerka polityki publicznej i relacji rządowych w Intercontinental Exchange: New York Stock Exchange w Londynie i Brukseli. Następnie współpracowała z LSE Grantham Research Institute w obszarze finansowania sprawiedliwej transformacji oraz Fundacją Instrat jako liderka programu Zrównoważone Finanse.

Zasiadała w wielu grupach roboczych i doradczych m.in. przy ESMA (European Securities and Markets Authority).

Strategia wzmocni rynek kapitałowy

SRRK została przyjęta przez rząd 1 października 2019 r. W Strategii wskazano na potrzebę zapewnienia dodatkowego, obok sektora bankowego, źródła finansowania dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie MŚP.

Zadania pełnomocnika

Głównym zadaniem pełnomocnika jest realizacja 90 postulatów przewidzianych w SRRK, co ma zapewnić większą popularność rynku kapitałowego i sprawić, że będzie postrzegany jako miejsce do lokowania oszczędności.

 Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

 
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | rynek kapitałowy | rynki finansowe | GPW | rynek obligacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »