Zmiany kadrowe w państwowym gigancie. Powołano nowego prezesa
Grzegorz Kinelski został powołany na stanowisko prezesa Enei z dniem 1 marca - poinformowała spółka w komunikacie. Enea, w której Skarb Państwa posiada 52,29 proc. udział, to obok PGE, Taurona i Energi (obecnie część grupy Orlen) jedna z czterech spółek energetycznych kontrolowanych przez państwo.
Rada nadzorcza Enei powołała Grzegorza Kinelskiego na stanowisko prezesa spółki z dniem 1 marca - poinformowała Enea w komunikacie.
Bartosz Krysta został powołany na stanowisko członka zarządu Enei ds. handlowych, Marek Lelątko na członka zarządu ds. finansowych (obaj z dniem 1 marca), a Dalida Gepfert na stanowisko członka zarządu ds. korporacyjnych (z dniem 1 maja).
Dodatkowo rada nadzorcza Enei delegowała od 1 marca Monikę Starecką do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Enei ds. korporacyjnych, nie dłużej niż do 30 kwietnia 2024 roku.
Ponadto rada nadzorcza Enei odwołała Marcina Pawlickiego z funkcji członka zarządu ds. operacyjnych i Lecha Żaka z funkcji członka zarządu ds. strategii i rozwoju. Przyczyny odwołania nie zostały podane.
2 lutego rada nadzorcza Enei odwołała z funkcji prezesa Pawła Majewskiego i delegowała do czasowego wykonywania tej funkcji Monikę Starecką. Jak podała Enea, razem z Majewskim odwołano dwóch członków zarządu: ds. handlowych Jakuba Kowaleczko oraz ds. korporacyjnych Dariusza Szymczaka. Przyczyny odwołań nie zostały podane - zaznaczyła spółka w komunikacie.
We wtorek, 30 stycznia br., Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei wymieniło część rady nadzorczej spółki. Po odwołaniu trzech członków, powołano pięcioro kandydatów zgłoszonych przez Skarb Państwa. Wcześniej na mocy przysługujących uprawnień minister aktywów państwowych powołał do składu rady nadzorczej Enei Agatę Michalską-Olek.
Enea, w której Skarb Państwa posiada 52,29 proc. udział, to obok PGE, Taurona i Energi (obecnie część grupy Orlen) jedna z czterech spółek energetycznych kontrolowanych przez państwo.
Mająca siedzibę w Poznaniu spółka działa w pełnym łańcuchu wartości rynku energetycznego: wydobywa węgiel (zajmuje się tym należąca do niej spółka Lubelski Węgiel Bogdanka), wytwarza energię elektryczną, a także zajmuje się jej dystrybucją i obrotem. Grupa Enea prowadzi także działalność w obszarze wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży ciepła. Do grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe zlokalizowane w południowo-wschodniej części kraju: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec.