Zmiany w zarządzie LW Bogdankaa

LW Bogdanka - najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce, będąca częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego, poinformowała o zmianach w zarządzie.

Krzysztof Szlaga przestanie dzisiaj pełnić funkcję prezesa. Do czasu powołania nowego prezesa funkcję tę będzie pełnić Sławomir Karlikowski, obecny zastępca prezesa ds. produkcji, pełniący równocześnie funkcję kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Sławomir Karlikowski jest związany z LW Bogdanka SA od 1991 roku, od 2016 roku jako członek zarządu.

- Spółka poradziła sobie w trudnym otoczeniu rynkowym, stała się częścią Grupy Enea i wdraża nową strategię rozwoju. Ciągłość zarządzania zapewnią pozostali członkowie zarządu, którzy pozostają w spółce. Krzysztofowi Szladze życzę sukcesów w dalszej karierze zawodowej - powiedział Mirosław Kowalik, przewodniczący nadzoru LW Bogdanka.

- Praca w Bogdance to bardzo ważny okres mojego zawodowego życia. Odchodzę z poczuciem zawodowej satysfakcji gdyż dzięki wspólnej pracy zarządu i załogi, LW Bogdanka to spółka w bardzo dobrej formie, stabilna finansowo i operacyjnie - wskaźniki efektywności należą do najwyższych w branży, Spółka wypracowuje bardzo dobre wyniki finansowe, a dzięki otrzymaniu w 2017 roku koncesji na złoże Ostrów będzie mogła fedrować przez kolejnych blisko 50 lat - powiedział Szlaga.

- - - - -

Wczoraj informowaliśmy: Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej KGHM

Skarb Państwa zażądał umieszczenia w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź, zwołanego na 15 marca br., dodatkowego punktu dotyczącego zmian w składzie rady nadzorczej spółki - poinformował KGHM w czwartkowym komunikacie.

"Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że w dniu 14 lutego 2018 r. uprawniony akcjonariusz Spółki - Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Energii, działając w oparciu o postanowienia art. 401 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz § 23 ust. 3 Statutu Spółki, złożył żądanie umieszczenia w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie zwołanego na dzień 15 marca 2018 r. dodatkowego punktu dotyczącego zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki KGHM Polska Miedź S.A." - czytamy w ogłoszeniu zarządu o zmianie w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź S.A.

Jak napisano, wniosek w sprawie umieszczenia punktu porządku obrad w sprawie dokonania zmian w składzie rady nadzorczej "wynika z kompetencji Walnego Zgromadzenia do odwoływania i powoływania członków Rady Nadzorczej i ma na celu wzmocnienie sprawowanego przez Radę Nadzorczą nadzoru nad działalnością Spółki".

"Zarząd Spółki (...) uzupełnia porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź S.A. o dodatkowy punkt w brzmieniu: +Podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki KGHM Polska Miedź S.A.+" - napisano.

Ze strony internetowej KGHM wynika, że rada nadzorcza spółki liczy 10 osób. Jej przewodniczącym jest Dominik Hunek.

Jednocześnie spółka poinformowała, że "rada nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu kierowany do Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w sprawie zmiany przedmiotu działalności oraz zmiany Statutu KGHM Polska Miedź S.A".

Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji spółki.

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów. (PAP)

- - - -

19 stycznia br. informowaliśmy: Miedziowy gigant przeprowadzi testy na utratę wartości części aktywów zagranicznych

KGHM przeprowadzi testy na utratę wartości kopalni Robinson, aktywów Zagłębia Sudbury, kopalni Franke oraz projektu Ajax - podała spółka. Testy będą związane z weryfikacją wartości odzyskiwalnej projektów. KGHM nie stwierdził przesłanek do przeprowadzenia testów w przypadku Sierra Gorda SCM.

KGHM podał, że w wyniku przeglądu założeń techniczno-ekonomicznych zagranicznych aktywów górniczych grupy dla części tych aktywów nastąpiła "istotna" zmiana parametrów długości życia kopalni, wolumenu produkcji metali, zakładanych kosztów operacyjnych i poziomu nakładów kapitałowych.

"Zgodnie z MSR 36, istotna zmiana wskazanych powyżej założeń stanowi przesłankę świadczącą o możliwości zmiany wartości odzyskiwalnej tych aktywów i zobowiązuje Spółkę do przeprowadzenia na dzień kończący ostatni okres sprawozdawczy, tj. 31 grudnia 2017 r., testów na utratę wartości w celu weryfikacji wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do kopalni Robinson, aktywów kopalni Zagłębia Sudbury (tj. kopalni Morrison i projektu Victoria), kopalni Franke oraz projektu KGHM Ajax" - napisano w komunikacie.

"Dla aktywów z tytułu zaangażowania we wspólne przedsięwzięcie Sierra Gorda SCM, w tym wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM oraz pożyczek udzielonych Sierra Gorda SCM, nie stwierdzono przesłanek do przeprowadzenia testów" - dodano.

Według danych z raportu rocznego KGHM za 2016 rok, wartość odzyskiwalna projektów w Zagłębiu Sudbury wynosiła na koniec 2016 roku 1,424 mld zł, wartość odzyskiwalna kopalni Robinson 532 ml zł, projektu Ajax 334 mln zł, a kopalni Franke 54 mln zł.

W połowie grudnia KGHM podał, że Ministrowie Środowiska oraz Energii, Górnictwa i Zasobów Ropy Naftowej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowali o nieprzyznaniu certyfikatu oceny środowiskowej dla projektu Ajax zlokalizowanego w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska.

Ajax to projekt miedziowo-złotowy, którego właścicielem w 80 proc. jest KGHM Ajax oraz w 20 proc. Abacus Mining and Exploration Corporation. W raporcie rocznym za 2016 rok KGHM szacował okres życia kopalni Ajax na 19 lat. W tym czasie grupa liczyła na produkcję miedzi z tego projektu na poziomie około 1 mln ton. Według prognoz, średnia marża operacyjna w okresie życia kopalni miała sięgnąć 39 proc., a nakłady inwestycyjne miały wynieść 1,64 mld USD.

Kopalnia odkrywkowa Robinson, w której 100 proc. udziałów ma KGHM International, zlokalizowana jest w stanie Nevada w USA. Kopalnia obejmuje trzy duże wyrobiska. Wydobyta za pomocą konwencjonalnych metod ruda jest następnie przerabiana w zakładzie przeróbki na koncentrat miedzi i złota oraz osobno koncentrat molibdenu. W 2016 roku kopalnia wyprodukowała 53,7 tys. ton miedzi płatnej.

W raporcie rocznym za 2016 rok KGHM szacował okres życia kopalni na 6 lat, a poziom produkcji miedzi w tym okresie na 257 tys. ton. Średnia szacowana marża operacyjna wynosiła 31 proc., a poziom nakładów inwestycyjnych 316 mln USD.

W Zagłębiu Sudbury w prowincji Ontario w Kanadzie KGHM International posiada dwie podziemne kopalnie: Morrison oraz Victoria (po 100 proc. udziału w każdym projekcie).W przypadku kopalni Morrison wydobywana jest ruda miedzi, niklu, platyny, palladu i złota. W 2016 roku produkcja miedzi płatnej wyniosła 14,4 tys. ton. Victoria wydobywa rudę miedziowo-niklową oraz złoto, platynę i pallad. Produkcja miedzi wynosi ok. 18 tys. ton.

W przypadku aktywów w Zagłębiu Sudbury szacowany okres życia (w raporcie za 2016 rok) wynosił 19 lat, a poziom produkcji miedzi 305 tys. ton. KGHM szacował średnią marżę operacyjną projektów na 61 proc. Nakłady inwestycyjne do końca okresu życia aktywów miały wynieść 1,62 mld USD.

Kopalnia odkrywkowa Franke zlokalizowana jest w regionie Antofagasta w Chile. Tamtejsze złoże zawiera miedź, żelazo oraz złoto. W 2016 roku w kopalni wyprodukowano 17,8 tys. ton miedzi płatnej. W 2016 roku KGHM szacował okres życia kopalni Franke na 5 lat, a poziom jej produkcji miedzi na 88 tys. ton. (PAP)

Pobierz: program PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kopalnia węgla kamiennego | bogdanka | kopalnia węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »