Związkowcy z JSW chcą solidnych podwyżek płac dla pracowników

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą kolejnych podwyżek płac dla załogi. Tym razem postulują, aby w przyszłym roku wzrost płac w JSW był co najmniej o 1 proc. wyższy od inflacji. W tym roku pensje pracowników węglowej spółki wzrosły o ponad 15 proc.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zażądali od zarządu firmy oraz dyrekcji poszczególnych kopalń, by w 2024 roku płace ponad 21-tysięcznej załogi JSW wzrosły co najmniej o 1 punkt procentowy powyżej tegorocznej inflacji. Firma nie komentuje na razie tego postulatu.

Już w tym roku pracownicy JSW dostali spore podwyżki

W tym roku wynagrodzenia pracowników JSW wrosły średnio o 15,4 proc. Załoga otrzymała także dwie jednorazowe nagrody: 21 lipca i 27 października. Pierwsza z nich kosztowała firmę ok. 230 mln zł brutto, druga ponad 300 mln zł. Teraz związkowcy rozpoczęli procedurę zmierzającą do ustalenia wysokości podwyżek w przyszłym roku.

Reklama

"Reprezentatywne Organizacje Związkowe w JSW SA zwróciły się z żądaniem umieszczenia w opracowanych Planach Techniczno-Ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2024. Minimalnym wskaźnikiem, który powinien być ujęty w założeniach do Planu Techniczno-Ekonomicznego, powinien wynosić poziom inflacji za rok 2023 plus jeden punkt procentowy" - poinformowała strona społeczna.

"Z żądaniem tym wystąpiliśmy do Zarządu JSW SA oraz do Dyrekcji każdej kopalni w składzie Spółki oraz Zakładu Wsparcia Produkcji JSW" - podały działające w spółce reprezentatywne związki: Solidarność, Kadra i Federacja Związków Zawodowych Górników JSW.

Zarząd firmy - jak poinformowano w środę w biurze prasowym JSW - nie komentuje związkowych żądań.

Według opublikowanego w ostatnim dniu października przez GUS tzw. szybkiego szacunku inflacji, w ujęciu rocznym spadła ona w październiku do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu.

Pracownicy JSW otrzymali też premię i nagrodę motywacyjną

27 października br., w wyniku sporu zbiorowego, załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymała jednorazową premię, w wysokości od ponad 9 do przeszło 15 tys. zł brutto na pracownika. W lipcu wypłacono natomiast nagrodę motywacyjną w wysokości od 7,5 do 11,5 tys. zł brutto na osobę.

JSW

44,9100 +2,2600 5,30% akt.: 08.12.2023, 17:55
  • Otwarcie 42,6500
  • Max 45,3700
  • Min 42,6100
  • Kurs odniesienia 42,6500
  • Suma wolumenu 1 202 304
  • Suma obrotów 53 379 447,11
  • Widełki dolne 38,3900
  • Widełki górne 46,9100
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW wypracowała ponad 2 mld zł zysku, przy przychodach mniejszych o ponad 21 proc. Na spadek przychodów wpłynęły głównie niższe o 28,5 proc. średnie ceny koksu i niższe o 25 proc. ceny węgla koksowego. W samym drugim kwartale br. zysk netto JSW wyniósł ok. 0,8 mld zł, a EBITDA Grupy ponad 1,3 mld zł. W drugim kwartale kopalnie JSW wyprodukowały ponad 3,3 mln ton węgla, o 1,9 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Grupa kapitałowa JSW zatrudnia ponad 30,8 tys. pracowników, z czego przeszło 21,1 tys. to pracownicy samej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jastrzębska Spółka Węglowa SA | zarobki | wzrost płac | kopalnie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »