Reklama

Zygmunt Solorz: Moim celem jest wzmocnienie Grupy Polsat Plus

Cyfrowy Polsat zawarł porozumienie z podmiotami dominującymi dotyczące wspólnego nabywania akcji Spółki w ramach wezwania oraz podjął decyzję o ogłoszeniu wezwania – poinformowała spółka. Jej dominujący akcjonariusz podkreśla, że oferuje „godziwą cenę” za akcje, a tych, którzy chcą pozostać w akcjonariacie, zaprasza do współuczestniczenia w budowie przyszłości Grupy Polsat Plus.

Oświadczenie Zygmunta Solorza towarzyszy informacji zarządu Cyfrowego Polsatu, który zawarł porozumienie z Reddev Investments Limited oraz właśnie Zygmuntem Solorzem dotyczące wspólnego nabywania akcji w ramach wezwania.

 Oświadczenie Zygmunta Solorza dotyczące Grupy Polsat Plus

Od początku mojej drogi biznesowej realizuję krok po kroku, etap po etapie strategię biznesową, która ma na celu sukcesywny rozwój firm, w których jestem większościowym udziałowcem.

Na początku był to jeden kanał telewizyjny i Telewizja Polsat, potem platforma cyfrowa - Cyfrowy Polsat, następnie doszedł Polkomtel i sieć Plus, w ostatnich latach Netia oraz Interia.

Reklama

Wspólnie stworzyliśmy w ten sposób największą w Polsce grupę medialno-telekomunikacyjną, w zasadzie kompletną jeżeli chodzi o posiadane aktywa i w pełni przygotowaną do dalszej efektywnej działalności na rynku mediów i telekomunikacji. Ostatnie nasze działanie w obszarze telekomunikacji - partnerstwo z firmą Cellnex Telecom, mające na celu jak najszybszą i efektywną kosztowo rozbudowę sieci 5G w Polsce, pozwala mi stwierdzić, że wizja, jaką sobie założyłem, jest skutecznie realizowana i przynosi zaplanowane i zamierzone efekty.

Realizacja strategii oraz osiągane przez Grupę wyniki operacyjne i finansowe są również wypełnieniem zobowiązania wobec akcjonariuszy, którzy w 2008 roku podjęli decyzję, że chcą zainwestować w akcje Cyfrowego Polsatu. Dodam jedynie, że od momentu rozpoczęcia notowań akcji naszej Grupy na GPW w Warszawie, cena akcji została potrojona, a  kapitalizacja Grupy zwiększona 6-krotnie. Jednocześnie w tym okresie zostało wypłaconych akcjonariuszom sumarycznie ponad 2,7 mld zł w formie dywidendy.

Jesteśmy obecnie w bardzo ważnym momencie dla Grupy Polsat Plus. Nasi klienci mierzą się  z nowymi wyzwaniami, a nowe wyzwania zawsze stwarzają nowe szanse. Będę namawiał Grupę na podjęcie tych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu. Chcę przy tym zadeklarować, że moja wizja rozwoju Grupy ma na celu wyłącznie dalsze jej wzmocnienie i podniesienie wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach. Podkreślam przy tym, że najważniejsza i kluczowa dla Grupy pozostaje działalność na rynku mediów i telekomunikacji - do czego jak wspomniałem powyżej, Grupa jest świetnie przygotowana.

Zdaję sobie sprawę, że w obliczu wyzwań, których chcemy się podjąć, część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami Grupy. Może uznać, że skoro Grupa osiągnęła pewien etap rozwoju, to mogą chcieć wyjść ze swojej inwestycji, nie widząc się jako akcjonariusze Grupy, rozwijającej swoją działalność również w nowych obszarach. Stąd moja propozycja, która umożliwi sprzedaż akcji po godziwej cenie, którą wspólnie dotychczas zbudowaliśmy.

Osobiście jednak głęboko wierzę w Grupę Polsat Plus i jej przyszłość i zapraszam wszystkich chętnych do współuczestniczenia ze mną, w roli akcjonariuszy, w budowie przyszłości Grupy Polsat Plus. Deklaruję, że będę działał z równym zaangażowaniem i dbaniem o wartość Grupy dla wszystkich jej interesariuszy, tak jak dotychczas robiłem to przez minione niemal 30 lat.

Zygmunt Solorz

Szczegóły dotyczące porozumienia w sprawie wezwania 

Członkowie porozumienia zamierzają ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji i chcą osiągnąć do 100 proc. liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zamiarem spółki jest nabycie w ramach wezwania nie więcej niż 82.904.517 akcji, a cenę oferowaną za akcję w wezwaniu przez strony porozumienia określono na 35 zł.

Zamiarem stron porozumienia jest ogłoszenie wezwania 28 września 2021 r. W poniedziałek na zamknięciu sesji za akcję spółki płacono na GPW 32,68 zł.

Zarząd szacuje, iż całościowy koszt wezwania nie przekroczy łącznej kwoty 2,93 mld zł.

Jak podano, zarząd zdecydował także o ustanowieniu wymaganego prawem zabezpieczenia w związku z ogłoszeniem wezwania w kwocie nie większej niż 2,91 mld zł i w tym zakresie o zawarciu umowy, której przedmiotem będzie zlecenie bankowi wystawienia gwarancji bankowej oraz możliwość zaciągnięcia przez spółkę kredytu obrotowego nieodnawialnego w kwocie odpowiadającej kwocie zabezpieczenia, z którego środki będą mogły być przeznaczone wyłącznie na finansowanie ceny nabycia akcji spółki nabywanych w ramach wezwania.

Rada Nadzorcza Cyfrowego Polsatu wyraziła zgodę na ogłoszenie wezwania, pozyskanie zabezpieczenia oraz zawarcie porozumienia.

Zgodnie z porozumieniem podmiotami nabywającymi akcje w ramach wezwania będą Reddev oraz spółka.

"Z uwagi na ograniczenia nałożone na spółkę przez Kodeks spółek handlowych, podmiotem nabywającym akcje spółki w ramach wezwania będzie również Reddev. Reddev nie ma intencji nabywania akcji spółki w ramach wezwania, jednak zdecydował się współpracować ze spółką i wspierać spółkę w przeprowadzeniu wezwania w związku z wymogami przepisów prawa, które powodują, że spółka nie może samodzielnie przeprowadzić wezwania" - napisano w komunikacie.

Nabycie akcji w ramach wezwania będzie uwarunkowane podjęciem przez walne zgromadzenie uchwały w sprawie upoważnienia zarządu do nabycia akcji oraz utworzenia kapitału rezerwowego w kwocie co najmniej 2,91 mld zł.

Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz posiada obecnie 58,75 proc. akcji poprzez TiVi Foundation, w tym za pośrednictwem Reddev Investments Limited 48,41 proc. (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »