Zysk grupy PZU wyniósł 894,6 mln zł

Zysk netto grupy PZU w II kwartale 2012 roku wzrósł do 894,6 mln zł z 762,2 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komuniakcie. Zysk PZU okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 773,2 mln zł.

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich co do wyniku netto za II kwartał wahały się od 678 mln zł do 852 mln zł. Zysk netto grupy PZU w II kwartale 2012 roku wzrósł 17 proc. rdr i 9 proc. kdk.

W I półroczu 2012 roku zysk netto grupy wyniósł 1,72 mld zł, czyli był o 10,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE za okres I półrocza 2012 roku wynosi 26,8 proc., czyli wzrósł o 2 pp rdr.

Składka przypisana brutto grupy w II kwartale wyniosła 3923,5 mln zł. Składka okazała się zbliżona do oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie ona 3988,2 mln zł (w przedziale oczekiwań 3848-4345 mln zł).

Reklama

Składka brutto wzrosła 6 proc. rdr i spadła 9 proc. w porównaniu do I kwartału 2012 roku.

W I połowie 2012 roku składka brutto wyniosła 8,25 mld zł, czyli była o 7,5 proc. większa niż rok wcześniej. Składki ubezpieczeniowe brutto w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych wzrosły w tym czasie o 6 proc. do 4,6 mld zł, natomiast w ubezpieczeniach na życie o 9,4 proc. do 3,65 mld zł.

W segmencie ubezpieczeń na życie składki indywidualne wzrosły 18,3 proc. rdr, a składki ubezpieczeń grupowych o 4,4 proc.

W segmencie ubezpieczeń korporacyjnych składka wzrosła o 13,7 proc. do 1,04 mld zł, natomiast w segmencie ubezpieczeń masowych wzrosła o 3 proc. do 3,4 mld zł.

Składka w segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych wzrosła o 3,8 proc. do 3,17 mld zł.

Wynik na działalności lokacyjnej wyniósł w II kwartale 2012 roku 651,1 mln zł, czyli był zgodny z konsensusem (657,8 mln zł). Wynik ten wzrósł 8 proc. rdr i spadł 25 proc. w ujęciu kwartalnym. Wynik ten w I połowie 2012 roku wynosił 1,52 mld zł, czyli był o 41,2 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wartość instrumentów kapitałowych wzrosła do 299,9 mln zł, czyli była o 180 proc. wyższa niż przed rokiem, z kolei instrumenty dłużne wzrosły o 20,4 proc. do 1,27 mld zł.

Odszkodowania netto wyniosły w drugim kwartale 2012 roku 2737,8 mln zł i były zgodne z oczekiwaniami analityków. Rynek spodziewał się odszkodowań na poziomie 2782,7 mln zł w przedziale oczekiwań 2659-2906 mln zł. Odszkodowania wzrosły 5 proc. rdr i spadły 1 proc. kdk.

W I połowie 2012 roku odszkodowania wyniosły 5,51 mld zł, czyli były 9,9 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Koszty akwizycji w I połowie 2012 roku wzrosły rdr o 4,8 proc. do 998,9 mln zł, natomiast koszty administracyjne o 8,5 proc. do 686,7 mln zł.

PZU podał, że doszacował rezerwy szkodowe w gwarancjach kontraktowych oraz obniżył szacowany dochód z tytułu udziału w zyskach reasekuratorów w związku z serią upadłości w branży budowlanej (wpływ na wynik wyniósł -132.555 tys. zł).

PZU planuje wejść na rynek łotewski i estoński

W pierwszych latach inwestycji PZU Lietuva może wymagać dokapitalizowania w kwocie około 7 mln euro - poinformowała spółka w raporcie.

PZU podało, że PZU Lietuva złożyła w sierpniu 2012 roku w nadzorze litewskim wniosek o otwarcie oddziałów na pozostałych rynkach nadbałtyckich.

PZU poinformowało, że oferta oddziałów ma obejmować pełną skalę produktów korporacyjnych.

- PZU Lietuva zamierza wykorzystać relacje z międzynarodowymi podmiotami, które ubezpiecza. W pierwszych latach zakłada się skierowanie oferty do segmentów klienta korporacyjnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw na bazie własnej sieci sprzedaży i współpracy z brokerami - napisano w raporcie.

Z kolei w segmencie klienta indywidualnego początkowo PZU Lietuva planuje wykorzystać alternatywną sieć sprzedaży - banki i agencje turystyczne. - Budowa własnej sieci sprzedaży ubezpieczeń indywidualnych na Łotwie i w Estonii, planowana jest przy założeniu uzyskania dodatnich wyników finansowych netto przez oba oddziały - napisano w raporcie.

_ _ _ _ _

PZU ocenia, że rezerwa na gwarancje, jakie zawiązał w związku z sytuacją w sektorze budowlanym jest założona konserwatywnie - poinformował Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU SA.

"Rezerwa jest bardzo konserwatywna. Rezerwa antycypuje potencjalne przyszłe straty" - powiedział Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU SA.

PZU podał w raporcie półrocznym, że doszacował rezerwy szkodowe w gwarancjach kontraktowych oraz obniżył szacowany dochód z tytułu udziału w zyskach reasekuratorów w związku z serią upadłości w branży budowlanej. Wpływ na wynik wyniósł minus 132,6 mln zł.

Prezes spółki poinformował, że długoterminowo spółka nie jest zainteresowana utrzymywaniem większościowego pakietu akcji w Armaturze i podtrzymał plany wejścia na rynek ubezpieczeń zdrowotnych.

"Chcemy się zmienić z grupy armaturowo-ubezpieczeniowej w ubezpieczeniową. Nie jesteśmy zainteresowani utrzymywaniem większościowego pakietu akcji w Armaturze. Teraz sprzedaż Armatury wiązałaby się z wzięciem straty" - powiedział Andrzej Klesyk, prezes spółki.

"Chcemy wejść w ubezpieczenia zdrowotne, na niektórych rynkach część ubezpieczycieli ma swoich providerów" - dodał.

Pytany o zainteresowanie zakupem sieci usług medycznych Lux Med, o którym wcześniej spekulowała prasa, powiedział: "Na pewno tej transakcji się przyjrzymy, nawet z tego powodu, żeby zobaczyć, jak ten biznes działa" - powiedział Klesyk.

Prezes poinformował, że PZU nie wycofa się z ubezpieczeń rolnych. "Nie będziemy wycofywać się z ubezpieczeń rolnych, ale można się spodziewać, że będziemy podnosić składki w obszarach szkodowych" - powiedział Klesyk.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Grupa PZU | Netto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »