Reklama

1 mld kredytów dla samorządów

1,1 mld zł kredytów otrzymają samorządy na inwestycje wodno-ściekowe od banków komercyjnych. Do oprocentowania dopłaca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek prezes NFOŚiGW Jan Rączka.

Kredyty przeznaczone dla samorządów, które realizują inwestycje wodno-ściekowe ze środków unijnych, NFOŚiGW uruchomił we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP), na przełomie 2008 i 2009 roku. Umowy o kredyt są zawierane na zasadzie porozumienia trójstronnego między Funduszem, beneficjentem i bankiem. Kredytów takich nie może udzielić dowolny bank spółdzielczy lub komercyjny.

Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza samorządy nie dysponują kwotami potrzebnymi do zrealizowania wszystkich przedsięwzięć proekologicznych, które wynikają ze zobowiązań Polski zawartych w Traktacie Akcesyjnym. Szacuje się, że na ten cel w latach 2009-2016 potrzebne jest 130 mld zł. Dlatego niezbędne jest sięgnięcie po pieniądze prywatne, którymi dysponują banki - argumentował prezes ZBP.

Reklama

Kredyt jest potrzebny do współfinansowania inwestycji powstającej ze środków UE. W poprzednich latach samorządy musiały wyłożyć własne pieniądze lub też zaciągać kredyt komercyjny. Od ubiegłego roku mogą też skorzystać z kredytu z dopłatą NFOŚIGW. Rączka podkreślił, że Fundusz nie dysponuje dostatecznie dużymi środkami, by pomóc samorządom. Bez udziału banków, mógłby im przekazać jedynie 300 mln zł.

Beneficjent, który otrzyma dopłatę z Funduszu, ogłasza przetarg na kredyt. W ten sposób - jak zapewniał Rączka - żaden bank nie jest faworyzowany. Ponadto przetarg pozwala samorządowi na wybór najkorzystniejszej oferty. NFOŚIGW dopłaca do oprocentowania 300 pkt bazowych, czyli kredyt jest tańszy o 3 proc. w skali roku.

Rączka poinformował, że w ubiegłym roku NFOŚIGW wydał 25 decyzji w sprawie dopłat. Umowy zostały dotychczas podpisane dopiero z 6 samorządami, pierwsza w maju 2009 roku. Fundusz planuje, że w tym roku podpisze ok. 70 umów na dopłaty do oprocentowania. Suma kredytów, jakich udzielą banki, szacowana jest na 1,8 mld zł. W 2011 r. akcja kredytowa ma wynieść ok. 2 mld zł.

Z prognoz banków wynika, że w tym roku mogą one udzielić nawet 4 mld zł kredytów na finansowanie przedsięwzięć proekologicznych. Liderami są: BOŚ, BGK, PKO BP oraz BRE.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »