1100-letnia Biblia hebrajska sprzedana za 30 mln funtów na aukcji. Trafi do Izraela
Codex Sassoon powstał między 880 a 960 rokiem naszej ery. Oprawiony w skórę, ręcznie pisany tom na pergaminie, został zakupiony przez Alfreda H. Mosesa, byłego ambasadora USA w Rumunii, w środę 17 maja 2023 roku. Mianem Codex określa się starożytny manuskrypt tekstowy w formie książkowej.
Cena za ręcznie pisany tom na pergaminie, będący jednym z najstarszych zachowanych manuskryptów biblijnych na świecie, prawie zrównuje się z kwotą 31 mln funtów, którą Bill Gates wyasygnował na Codex Leicester Leonarda da Vinci w 1994 roku i 34 mln funtów zapłaconymi za rzadki egzemplarz Konstytucji Stanów Zjednoczonych dwa lata temu.
Pan Moses, który reprezentował American Friends of ANU, przekazał go Muzeum Ludu Żydowskiego w Tel Awiwie, poinformował dom aukcyjny Sotheby's. Biblia, która była prezentowana w marcu w muzeum podczas swojego światowego tournee, dołączy w ten sposób do tamtejszej kolekcji.
ANU po hebrajsku oznacza "my", zgodnie z informacjami na stronie organizacji.
Specjalistka ds. judaistyki w Sotheby's, Sharon Liberman Mintz, powiedziała, że cena, jedna z najwyższych za manuskrypt sprzedany na aukcji, odzwierciedla głęboką moc, wpływ i znaczenie Biblii hebrajskiej, która jest nieodzownym filarem ludzkości. - Codex Sassoon wkrótce powróci do Izraela, gdzie stanie się częścią stałej ekspozycji - poinformowała.
Nazwa Codex Sassoon pochodzi od Davida Solomona Sassoona, który zakupił ją w 1929 roku. Był on synem żydowskiego potentata biznesowego, który posiadał dom w Londynie i sporą kolekcję manuskryptów. Później Biblia przeszła na własność funduszu emerytalnego British Rail, aż została zakupiona przez obecnego sprzedawcę, szwajcarsko-libańsko-syryjskiego miliardera Jacqui'ego Safra w 1989 roku za 3,19 mln dolarów (2,5 mln funtów).
Mimo że Codex Sassoon jest najstarszym zachowanym przykładem pojedynczego manuskryptu Biblii hebrajskiej zawierającym wszystkie 24 księgi z interpunkcją, samogłoskami i akcentami, to istnieją starsze egzemplarze, które są niekompletne. Należą do nich fragmenty Zwojów znad Morza Martwego, które pochodzą z Biblii hebrajskiej i datuje się je na okres przed i tuż po czasach Chrystusa, według Biblical Archaeology Society.
Inne starsze chrześcijańskie egzemplarze Biblii to m.in. Codex Sinaiticus, którego część znajduje się w British Library oraz Codex Vaticanus (w Watykanie) - oba pochodzą z IV wieku, a także Codex Alexandrinus, który również znajduje się w British Library i pochodzi z V wieku. Ewangelia św. Cuthberta, która jest tylko Ewangelią św. Jana w Nowym Testamencie, znajduje się w British Museum i pochodzi z VIII lub VII wieku.
Opracował KM