15 mln euro pomocy finansowej UE dla Japonii
Komisja Europejska przyzna 10 mln euro pomocy finansowej Japonii, dodatkowe 5 mln euro zaoferowały dotąd kraje UE - poinformowała w poniedziałek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Pieniądze trafią do japońskiego Czerwonego Krzyża.
Unijna komisarz od piątku do niedzieli przebywała z wizytą w Tokio. W ramach skoordynowanej pomocy Unii w piątek przekazała 70 ton przedmiotów pierwszej potrzeby, takich jak koce, materace i śpiwory, pochodzących z różnych krajów UE. Georgiewa zapowiedziała w poniedziałek także pomoc finansową: 10 mln euro z budżetu UE. Dodatkowo 5 mln euro zadeklarowały poszczególne kraje członkowskie - dodała komisarz.
- Decyzja w sprawie pomocy (ze strony KE) będzie formalnie przyjęta w najbliższych dniach. Ta pomoc będzie rozdzielana poprzez japoński Czerwony Krzyż. W weekend komisarz rozmawiała z tą organizacją na temat tego, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale pieniądze mogą być wydane na zaopatrzenie w wodę lub inne potrzeby - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Georgiewej, Raphael Brigandi.
Wcześniej w poniedziałek Georgiewa podkreśliła, że Japończycy najbardziej potrzebują wyposażenia schronisk oraz wody.
- W Japonii jest 19 tysięcy schronisk, gdzie mieszkają ludzie, którzy stracili domy podczas tsunami albo musieli opuścić swe domy w promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima - poinformowała komisarz. W schroniskach tych mieszka 250 tys. ludzi.
Podkreśliła, że Japończycy przeżyli "potrójny kataklizm" trzęsienia ziemi, tsunami oraz awarii elektrowni jądrowej Fukushima.
Ten ostatni kataklizm wywołał szczególne straty emocjonalne. (...) Ale Japończycy wyjdą z tych trudności silniejsi - powiedziała Georgiewa.
Komisarz poinformowała, że UE skupi się na pomocy związanej z zaopatrzeniem schronisk w koce, śpiwory oraz wodę pitną, a także w dozymetry, czyli przyrządy do pomiaru otrzymanej dawki promieniowania. Georgiewa zaznaczyła, że mieszczące się w normie pomiary uspokajają Japończyków ewakuowanych z powodu promieniowania.
Georgiewa zapowiedziała też dalszą pomoc humanitarną w ramach unijnego mechanizmu skoordynowanej pomocy MIC.
Jak poinformował rzecznik Brigandi, w czasie weekendu w Japonii wylądował francuski samolot wiozący 50 ton wody, 40 ton żywności i odzież chroniącą przed promieniowaniem oraz przyrządy do pomiaru promieniowania. W poniedziałek lub wtorek wyląduje brytyjski samolot z 90 tonami wody. Inny samolot z Frankfurtu szykuje transport ok. 30 tysięcy koców - wymienił rzecznik.
Od 18 marca grupa 10 unijnych ekspertów do spraw transportu, zaopatrzenia i kwestii radiologicznych przebywa w Japonii. Koordynują oni m.in. rozprowadzanie unijnej pomocy.