Kristalina Georgijewa

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (11:37) Aktualizacja Poniedziałek, 4 listopada 2024 (11:43)
Kristalina Ivanova Georgiewa-Kinova, urodzona 13 sierpnia 1953 roku w Sofii, jest bułgarską ekonomistką, od 2019 roku pełniącą funkcję dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Jest pierwszą osobą pochodzącą z gospodarki wschodzącej, która objęła to stanowisko, co świadczy o jej globalnym wpływie i zasługach w dziedzinie ekonomii międzynarodowej.
Kristalina Georgijewa - najważniejsze informacje
Kristalina Georgijewa /ANNA MONEYMAKER /Getty Images

Kristalina Georgijewa - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Bułgaria

Wykształcenie i wczesne lata

Kristalina Georgiewa urodziła się w stolicy Bułgarii, w rodzinie o robotniczych korzeniach. Jej ojciec był inżynierem drogowym, a matka prowadziła sklep.

Jej pradziadek, Iwan Karshovski, był znanym bułgarskim rewolucjonistą, co pokazuje, że rodzinne wartości patriotyzmu i pracy na rzecz społeczeństwa odgrywały w jej życiu ważną rolę.

Georgiewa ukończyła studia w Wyższym Instytucie Ekonomicznym im. Karla Marksa (obecnie Uniwersytet Gospodarki Narodowej i Światowej) w Sofii, gdzie uzyskała tytuł magistra z ekonomii politycznej i socjologii, a później doktorat, poświęcony polityce ochrony środowiska i wzrostowi gospodarczemu w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe, była jedną z pierwszych bułgarskich ekonomistek, które studiowały na Zachodzie jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego, co znacząco wpłynęło na jej rozwój intelektualny i zawodowy.

Prowadziła również badania postdoktoranckie w London School of Economics oraz była stypendystką programu Fulbrighta na Massachusetts Institute of Technology.

Kariera w Banku Światowym

W 1993 roku Kristalina Georgiewa rozpoczęła swoją karierę międzynarodową, dołączając do Banku Światowego. Była jedną z wczesnych myślicielek w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz polityki ochrony środowiska.

W 1997 roku odegrała kluczową rolę w wyeliminowaniu benzyny ołowiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej praca w Banku Światowym obejmowała także zarządzanie polityką związaną z rozwojem infrastruktury, urbanizacją oraz wsparciem dla krajów dotkniętych konfliktami.

W latach 2008-2010 pełniła funkcję wiceprezeski i sekretarza korporacyjnego Banku Światowego. Była pośredniczką między zarządem instytucji a krajami członkowskimi, a także pracowała nad reformą zarządzania Bankiem oraz zwiększeniem jego kapitału.

Europejska Komisja i działania humanitarne

W 2010 roku Kristalina Georgiewa dołączyła do Komisji Europejskiej, obejmując stanowisko komisarza ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego.

W tej roli odpowiadała za koordynowanie unijnych działań humanitarnych i zarządzanie kryzysowe. Jednym z jej najważniejszych działań była reakcja na trzęsienie ziemi w Haiti w 2010 roku, podczas której UE stała się głównym dawcą pomocy humanitarnej.

Jej praca była szeroko doceniana w Europie i na świecie, a Georgiewa zasłynęła jako sprawna i kompetentna liderka, kierująca unijnymi zasobami w celu pomocy ludziom dotkniętym katastrofami naturalnymi i kryzysami.

Jej działania obejmowały także powołanie Europejskiego Korpusu Solidarności oraz trzykrotne zwiększenie finansowania na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie w 2015 roku.

Wiceprezydentka Komisji Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich

W latach 2014-2016 Georgiewa pełniła funkcję wiceprezydentki Komisji Europejskiej ds. budżetu i zasobów ludzkich, będąc odpowiedzialną za zarządzanie budżetem UE wynoszącym 161 miliardów euro oraz za zatrudnienie 33 000 pracowników.

W tej roli negocjowała zwiększenie budżetu, wspierała rozwój Europejskiego Korpusu Solidarności i promowała równość płci wśród kadry zarządzającej w instytucjach unijnych.

Powrót do Banku Światowego i reforma instytucji

W 2017 roku Kristalina Georgiewa wróciła do Banku Światowego jako pierwsza dyrektor generalna Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju.

Kierowała największym w historii Banku Światowego zwiększeniem kapitału, wynoszącym 13 miliardów dolarów, co znacząco wzmocniło możliwości Banku w walce z globalnym ubóstwem. Przez krótki okres w 2019 roku pełniła także funkcję p.o. prezesa
Banku Światowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

29 września 2019 roku Kristalina Georgiewa została mianowana dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), zastępując Christine Lagarde. Georgiewa stała się pierwszą osobą z gospodarki wschodzącej, która objęła to stanowisko.

Podczas jej kadencji MFW odegrał kluczową rolę w reagowaniu na globalne skutki pandemii COVID-19, mobilizując bilion dolarów na wsparcie państw dotkniętych kryzysem. Wprowadziła również polityki integrujące kwestie związane z klimatem oraz zwiększyła wsparcie finansowe i polityczne dla krajów o niskich dochodach.

Jej działania na rzecz równości płci oraz zwalczania zmian klimatycznych spotkały się z uznaniem na całym świecie. W 2023 roku Kristalina Georgiewa została uznana przez magazyn Forbes za jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, zajmując 12. miejsce na liście.

Kristalina Georgijewa - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »