4 miliardy zł - tyle wyniosły zniszczenia spowodowane przez wojska szwedzkie w Polsce w latach potopu 1655-1660
Zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. Wywieziono lub zniszczono wiele dóbr kultury oraz duże ilości dokumentacji. Liczba ludności zmniejszyła się o 40 proc. (źródło: opracowanie Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego).
Fundacja Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego oczekuje, że Szwecja odbuduje przynajmniej jeden ze zniszczonych zamków, który może być przeznaczony na Centrum Współpracy między Polską i Szwecją. Dotychczasowe starania Fundacji, aby Szwecja rozważyła naszą propozycję, pozostaje bez odpowiedzi.
Potop szwedzki - najazd na Polskę w 1655 r. w czasie II wojny północnej (1655-1660). Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660 r. Wojna ta prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron. Była ona kontynuacją wcześniejszych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą, miała także swoje korzenie w sporze o tron Szwecji zapoczątkowanym jeszcze przez króla Zygmunta III Wazę. Potop szwedzki pokazał słabość Rzeczpospolitej, gdyż szwedzkie sukcesy możliwe były m.in. dzięki kolaboracji samych Polaków, którymi kierowały różne motywy. Choć ostatecznie najeźdźcy zostali wyparci z kraju, to koszt zawartych układów był wysoki, a zniszczenia materialne i kulturowe są widoczne do dziś. (wiki)