Reklama

49 proc. migrantów z Polski planuje na stałe pozostać za granicą

49 proc. migrantów zarobkowych z Polski planuje na stałe pozostać za granicą - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego "Polacy pracujący za granicą w 2016 r.", opublikowanego w piątek.

"Jak wynika z analiz (...) 49 proc. migrantów planuje pozostać za granicą na stałe. Z drugiej strony oznacza to, że pozostałe 51 proc. w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej myśli o wyjeździe z danego kraju" - napisano.

"Większość z osób, które nie planuje zostać na stałe w danym kraju, albo chce wrócić do Polski (48 proc. odpowiedzi) albo nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie kierunku wyjazdu (39 proc.). Jedynie mały procent (13 proc.) deklaruje, że po wyjeździe z danego kraju, poszuka pracy poza Polską w innym zagranicznym kraju" - dodano.

Reklama

Autorzy raportu wskazali jednocześnie, iż do deklaracji migrantów, co do ich dalszych planów należy podchodzić "z dużą ostrożnością".

"Dotychczasowe obserwacje pokazują, że migranci raczej zmieniają zdanie i decydują się na kontynuowanie pobytu za granicą i nie realizują swoich planów dotyczących powrotów. Najlepiej świadczy o tym systematyczny wzrost udziału osób, chcących pozostać za granicą na stałe, który z roku na rok jest co raz większy. W 2014 r. deklarację taką złożyło 45 proc. badanych, w 2010 r. 36 proc., a dla porównania w 2007 r. (...) o pozostaniu za granicą na stałe myślało tylko 18 proc. migrantów" - napisano.

Z badania wynika, że najważniejszych czynnikiem, który mógłby skłonić imigrantów do powrotu do Polski jest wynagrodzenie.

"Niezależnie od kraju emigracji, satysfakcjonującym wynagrodzeniem w Polsce dla tych, którzy wyjechali jest kwota około 5.000 PLN netto" - napisano w raporcie.

Około jedna trzecia Polaków-migrantów transferuje pieniądze do Polski - najczęściej raz w miesiącu lub co dwa, trzy miesiące.

Przeciętna kwota jednorazowego przekazu, według średnich kursów z 2016 r., wynosiła: z Wielkiej Brytanii 2501 zł, z Niemiec 2461 zł z Irlandii 1980 zł, a z Niderlandów 1795 zł.

Badanie przeprowadzone zostało w okresie październik-grudzień 2016 r. na terenie czterech państw na próbie wielkości - 1500 wywiadów w Wielkiej Brytanii, 1500 w Niemczech, 1000 w Irlandii i 700 w Niderlandach.

Badanie prowadzone było na grupie polskich emigrantów w wieku 18-65 lat, którzy wyjechali z kraju w celach zarobkowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »