500 plus dla małżeństw. Jakie trzeba spełnić warunki?
Inicjatywa nie jest nowa. Petycja, aby uhonorować małżeństwa z długoletnim stażem, trafiła do Sejmu już w 2019 roku. Aktualnie znajduje się ona w Komisji do Spraw Petycji. Zgodnie z propozycją, 500 złotych miałoby być przyznawane małżonkom o stażu dłuższym niż 40 lat.
W pierwotnej wersji petycji znalazła się propozycja, aby pary małżeńskie będące ze sobą 50 lat otrzymywały 500 złotych każdego miesiąca. Świadczenie miałoby się nazywać 500 plus, nawiązując do najpopularniejszego świadczenia na dzieci.
Po 55 latach parom miałoby przysługiwać 550 złotych, a przy imponującym stażu 60 lat - 600 złotych.
Nieznany jest autor petycji, ponieważ nie został on podany do wiedzy publicznej. Wiadomo jednak, że argumentem za wprowadzeniem takiego rozwiązania w jego opinii jest to, że aktualnie małżeństwa z długoletnim stażem otrzymują jedynie medal. Co więcej, obecnie - zdaniem autora - "trwałość związków małżeńskich" jest lekceważona i samo obdarowywanie medalem jest zdecydowanie zbyt skromnym gestem.
W 2022 roku do Sejmu wpłynęła kolejna petycja w tej sprawie, która rozszerzała dodatek również na małżeństwa, które są razem od 40 lat.
Bez wątpienia projekt ma uznanie wśród społeczeństwa, ale ze strony rządzących nie ma decyzji dotyczącej tego, kiedy miałaby powstać konkretna ustawa i od kiedy miałaby wejść w życie.
Świadczenie dla małżeństw z długim stażem wciąż pozostaje jednak wyłącznie w sferze pomysłów. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie, a wdrożenie nowego świadczenia wymagałoby przyjęcia nowego prawa lub znowelizowania już istniejącego z zakresu senioralnej polityki rządu.
Deputowani poprzedniej kadencji Sejmu, gdy władzę sprawowało Prawo i Sprawiedliwość, wskazywali na potrzebę oszacowania ile małżeństw z długim stażem jest w Polsce i ile wyniósłby potencjalny koszt wypłaty świadczenia. Dotąd nie wiadomo jednak, kiedy pomysł miałby wejść w życie, ani nawet, czy w ogóle zostanie zrealizowany. Na razie świadczenie dla małżeństw z długim stażem nie jest obiektem prac parlamentarzystów.
KO