80 proc. Polaków to przeciwnicy hazardu
60 proc. Polaków zdecydowanie sprzeciwia się hazardowi, dalsze 20 proc. - choć ocenia go negatywnie - nie jest w swych poglądach tak zdecydowane - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.
Z badania wynika ponadto, że prawie co piąty ankietowany (18 proc.) w mniejszym lub większym stopniu ma do hazardu stosunek pozytywny. Tylko 3 proc. pytanych przyznało wprost, że lubi hazard. Pozytywnie odnoszą się do hazardu wyraźnie częściej mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (11 proc.)
"Polacy dość jednoznacznie określają swój stosunek do problemu tzw. jednorękich bandytów, czyli automatów o małych wygranych. Spośród możliwych rozwiązań problemu +jednorękich bandytów+ największa grupa ankietowanych (44 proc.) opowiedziała się za funkcjonowaniem takich automatów wyłącznie w kasynach licencjonowanych przez państwo" - napisali analitycy CBOS.
Wyniki ankiety wskazują, że prawie jedna czwarta (23 proc.) badanych chciałaby w ogóle zlikwidować możliwość oficjalnego uprawiania gier hazardowych w Polsce, a co ósmy badany (13 proc.) opowiada się za pozostawieniem w miejscach publicznych automatów o małych wygranych, ale wyłącznie należących do państwa i połączonych w sieć, czyli tzw. wideoloterię.
Z kolei co dziesiąty pytany (10 proc.) nie chciałby żadnej zmiany obowiązujących obecnie przepisów, czyli jest za pozostawieniem swobody ustawiania tego typu automatów w miejscach publicznych.
Dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanego w dniach 4-9 listopada 2009 roku, na reprezentatywnej próbie 1096 osób.