98 proc za strajkiem
W referendum, które zostało przeprowadzone w Hucie Stalowa Wola (HSW) i dwóch innych zakładach koncernu, 98 proc. głosujących poparło działania komitetu protestacyjnego. Związkowcy domagają się podwyżki o 15 proc.
Jak poinformował przewodniczący "Solidarności" w HSW Henryk Szostak, komitet protestacyjny postanowił w poniedziałek odwołać zaplanowaną na wtorek akcję protestacyjną, gdyż w środę odbędzie się spotkanie z zarządem spółki i mediatorami, których wyznaczył wojewoda.
- Wyniki referendum jednoznacznie wskazują, że komitet protestacyjny ma poparcie załogi. Mamy prawo stawiać żądania, które znajdują tak duże zrozumienie wśród pracowników. Mam nadzieję, że środowe spotkanie przyniesie jakieś rezultaty- powiedział Szostak.
Komentując wyniki referendum rzecznik HSW Zbigniew Nita powiedział, że każdy chciałby zarabiać więcej, więc trudno, żeby rezultat był inny.
- Sądzę, że środowe spotkanie będzie służyło mediatorom do zapoznania się ze stanowiskiem obu stron. Zarząd spółki ma dobrą wolę do prowadzenia dalszych rozmów - powiedział Nita.
Zdaniem rzecznika HSW, ze strony zarządu spółki nie padnie żadna nowa propozycja dla związkowców.
Referendum strajkowe odbyło się w ubiegły czwartek i piątek, poza Hutą Stalowa Wola, głosowali także pracownicy dwóch innych zakładów: HSW Zakład Zespołów Napędowych oraz HSW Zakład Zespołów Mechanicznych. W głosowaniu udział wzięło prawie 3,5 tys. osób.
Związkowcy domagają się podwyżki o 15 proc. dla wszystkich pracowników spółki. Zarząd HSW proponuje przeznaczyć na podwyżki prawie 5 mln zł, ale o podwyższeniu pensji mają decydować bezpośrednio kierownicy wydziałów.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w HSW wynosi 2 tys. 865 zł brutto.
Huta Stalowa Wola S. A jest producentem maszyn budowlanych i sprzętu wojskowego. Eksportuje i sprzedaje również produkty i usługi spółek Grupy Kapitałowej HSW. HSW SA jest spółką dominującą w Grupie Kapitałowej HSW, w jej skład wchodzi HSW ZZN i HSW ZZM. Zatrudnia ponad 4,6 tys. osób.