Reklama

Abolicja dla niepłacących abonamentu rtv

W ostatnich miesiącach nasiliły się działania Poczty Polskiej związane z roznoszeniem monitów o zapłatę zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Najbardziej pokrzywdzone są osoby, które z mocy ustawy mają prawo do zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu, ale nie dopilnowały formalności. Dotyczy to między innymi inwalidów, osób, które przekroczyły 75 rok życia, ludzi biednych czy bezrobotnych.

Ściganie za niepłacenie abonamentu dotyczy dziś przeważnie osób starszych, schorowanych, wykluczonych społecznie. Wielu z nich jest przekonanych, że są zwolnieni z opłaty. Trudno im pojąć, dlaczego muszą składać dodatkowe potwierdzenia czy deklaracje.

Tymczasem niedopełnienie formalności skutkuje postępowaniem dyscyplinarnym. Istnieje możliwość odwołania się o Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wiele osób nie zna tej możliwości. Ponadto premier Donald Tusk wielokrotnie wskazywał, że abonament jest archaiczny i wkrótce zostanie zastąpiony innym rodzajem opłaty.

Reklama

Zdaniem OPZZ potrzebna jest abolicja dla osób, które nie dopełniły obowiązku złożenia deklaracji o prawie do niepłacenia abonamentu.

Nie powinniśmy dalej tolerować sytuacji, gdy osoby ustawowo zwolnione z opłat muszą je ponosić, a inni bezkarnie omijają prawo.

W związku z powyższym OPZZ apeluje do premier Ewy Kopacz o to, aby w stosunku do osób uprawnionych do niepłacenia abonamentu odstąpiono od postępowania, umarzając ich zobowiązania.

Biuro prasowe OPZZ

_ _ _ _ _ _

W opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt potencjalnej abolicji jest jednak niezgodny z konstytucją.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »