Absolut jednak nie będzie eksportował do Rosji. Wycofał się z decyzji po tygodniu

Producent wódki Absolut postanowił jednak wycofać się z decyzji o przywróceniu eksportu trunku do Rosji. Firmę skłoniła do tego groźba bojkotu, do którego nawoływali użytkownicy mediów społecznościowych w Szwecji.

Producent szwedzkiej wódki Absolut ogłosił we wtorek, że wstrzymuje eksport do Rosji. W kwietniu firma postanowiła wznowić handel z Rosją, mimo trwającej inwazji tego kraju na Ukrainę. 

Do wycofania się z ogłoszonej niecały tydzień temu decyzji o wznowieniu eksportu skłoniły firmę wezwania do bojkotu marki Absolut, które zaczęły masowo pojawiać się w mediach społecznościowych. Do bojkotu nawoływali także niektórzy szwedzcy politycy. 

Reklama

Decyzję o wznowieniu eksportu europarlamentarzystka ze Szwecji Karin Karlsbro nazwała wręcz "kpiną ze wszystkich, którzy walczą o przetrwanie Ukrainy".

Absolut "chce chronić pracowników"

Stephanie Durroux, dyrektor naczelna The Absolut Company, podała we wtorkowym oświadczeniu, że firma, wstrzymując plany powrotu do Rosji wykonuje swój "obowiązek opieki wobec naszych pracowników i partnerów". "Nie możemy narażać ich na masową krytykę we wszystkich formach" - wskazałą Durroux.

Właściciel marki Absolut, francuski koncern Pernod Ricard, wstrzymał eksport do Rosji w marcu 2022 roku. W ubiegłym tygodniu firma potwierdziła agencji prasowej AFP, że wznowiła część eksportu do Rosji. Spółka w swoim komentarzu zwracała uwagę, że w listopadzie ubiegłego roku Rosja zmieniła przepisy importowe, zezwalając na równoległy import alkoholu bez zgody autoryzowanych importerów, omijając w ten sposób unijne sankcje. Koncern stwierdził także, że decyzja o wznowieniu eksportu została podjęta "po części" w celu ochrony pracowników w Rosji przed "odpowiedzialnością karną" i oskarżeniami o "umyślne bankructwo".

Decyzja sprzed tygodnia wywołała masową krytykę. Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że był "bardzo zaskoczony", gdy się o niej dowiedział. Komentatorzy mówili o "upadku moralnym", "braku kręgosłupa" i "prezencie dla Putina". Sprzedaży produktów Pernod Ricard zaprzestało także kilka znanych barów i restauracji w Sztokholmie.

Wódka pod marką Absolut wytwarzana jest od 1979 roku w Ahus na południu Szwecji. W 2008 roku firma The Absolut Company została sprzedana przez szwedzkie państwo koncernowi Pernod Ricard, który jest właścicielem takich marek jak m.in. Chivas Regal, Martell, Ballantine’s i Wyborowa. 

AFP
Dowiedz się więcej na temat: absolut | branża alkoholowa | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »