Agencja S&P podwyższyła prognozy dla Polski. Wskazuje też, kiedy RPP obniży stopy procentowe

S&P Global Ratings utrzymał ocenę kredytową dla Polski na niezmienionym poziomie "A-". Jednocześnie agencja podwyższyła swoją prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023 r. z 0,9 proc. do 1,1 proc. Wskazała również, że pod koniec 2023 r. RPP powinna obniżyć stopy procentowe.

W piątek S&P nie opublikowała nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski pozostała tym samym na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. 

Według S&P ocena kredytowa Polski mogłaby znaleźć się pod presją, jeżeli toczący się konflikt w Ukrainie uległby intensyfikacji i trwał dłużej niż oczekuje obecnie agencja, co skutkowałoby znacznie słabszymi perspektywami wzrostu w średnim terminie. Negatywne dla ratingu mogłoby być również znaczne i przedłużające się obniżenie transferów UE płynących do Polski, np. wynikające z kontynuacji napięć politycznych na linii Polska-UE.

Reklama

Agencja prognozuje deficyt sektora gg Polski w 2023 r. na poziomie 4,9 proc., w 2024 r. 3,6 proc., a w 2025 r. na 3,2 proc. Natomiast relacja długu do PKB Polski może według S&P wzrosnąć z 47,1 proc. w 2023 r. do 48,3 proc. w 2026 r.

"Polska przekroczyła nasze oczekiwania dotyczące wzrostu"

Jednocześnie w raporcie S&P wskazano prognozowane tempo wzrostu gospodarczego w Polsce na najbliższe lata. Według agencji w 2023 r. PKB w naszym kraju powinno wzrosnąć o 1,1 proc. Jest to wyższy wskaźnik niż ten przewidywany w marcowej projekcji, która zakładała odczyt na poziomie 0,9 procent. 

Jak napisano w komunikacie, "w Europie Środkowo-Wschodniej Polska przekroczyła nasze oczekiwania dotyczące wzrostu, a Węgry osiągnęły gorsze wyniki w stosunku do naszych prognoz wzrostu konsumpcji w I kw. W przypadku Polski nearshoring, wzrost eksportu usług informatycznych oraz wyższe wydatki na wojsko prawdopodobnie wesprą wzrost po 2023 r., szczególnie pod względem inwestycji i eksportu".  

Jeżeli chodzi o prognozy na najbliższe lata, to ta na 2024 r. nie uległa zmianie względem marcowego raportu. Agencja również zakłada tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 3,2 proc. Natomiast w 2025 r. PKB Polski powinno wynieść 3,3 proc. W poprzedniej ocenie S&P zakładało odczyt na poziomie 2,8 proc.

S&P: RPP obniży stopy w 2023 roku

W raporcie można także przeczytać, że pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce nastąpią jeszcze w 2023 roku. Agencja raitingowa wskazuje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę o 25 pkt bazowych pod koniec roku. Natomiast sam poziom stóp procentowych ma wynosić w poszczególnych latach: 5,25 proc. w 2024 r.; 3,5 proc. w 2025 r. oraz 3 proc. w 2026 roku. 

Jednak prognozy dotyczące inflacji nie są tak optymistyczne. Zakładają one bowiem średnioroczne tempo wzrostu cen na poziomie 11,7 proc. w 2023 r., spadek rok później do 6,2 proc. Najbliżej celu banku centralnego Polska ma znaleźć się w 2025 r. - wówczas projekcja S&P zakłada inflację na poziomie 3,1 procent. 

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc., z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę lub w dół. W 2022 r. średnioroczne tempo wzrostu cen wyniosło 14,4 procent. 

Oprac. AB/PAP

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »