AGH w Krakowie rozpoczyna współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zawarła porozumienie ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Obejmuje ono współpracę przy kształceniu kadr oraz prace na rzecz rozwoju technologii mających zastosowanie w branży jądrowej.
Jak przekazała w czwartek rzecznik prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska, celem porozumienia podpisanego między AGH i PEJ jest przede wszystkim kształcenie kadr niezbędnych dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje swoim zakresem współpracę w zakresie rozwoju technologii jądrowych oraz innych technologii mających zastosowanie w tej branży, a także prowadzenie działań wspomagających rozwijanie sektora energetyki w Polsce.
W ramach współpracy Polskie Elektrownie Jądrowe zobowiązały się do przygotowania i przeprowadzania przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych oraz udzielania rekomendacji odnośnie treści nauczania. Wspomoże to absolwentów AGH w zakresie pozyskiwania wiedzy i umiejętności pożądanych na rynku pracy w sektorze jądrowym. Współpraca przewiduje również płatne staże dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów dotyczących energetyki jądrowej.
Wcześniej, na początku lutego, Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły podobną umowę z trzema innymi uczelniami. To Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański.
Cytowana w komunikacie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to nie tylko technologie czy wykonawstwo.
"To również szansa na perspektywiczny rozwój naszego potencjału kadrowego, którą powinniśmy jak najlepiej wykorzystać. Ze względu na szeroką skalę polskich inwestycji w energetykę, w tym jądrową, ich realizacja na poszczególnych etapach, tj. budowy i późniejszej eksploatacji obiektów, wymaga skoordynowanego działania i zaangażowania wielu instytucji oraz podmiotów" - wskazała.
Według szefowej MKiŚ zapotrzebowanie na wiedzę branżową oraz specjalistyczne kwalifikacje zawodowe i techniczne dla ekspertów różnego szczebla - bezpośrednio na terenie elektrowni jądrowej oraz w branżach powiązanych z jej funkcjonowaniem - z każdym dniem będzie rosło.
"Chcielibyśmy widzieć w Polsce centrum szkoleniowe i być regionalnym hubem nie tylko w odnawialnych źródłach energii, ale też w innych dziedzinach energetyki" - zaznaczyła minister klimatu i środowiska.
Według rektora AGH prof. Jerzego Lisa jednym z najważniejszych elementów gruntownej transformacji całej polskiej energetyki w najbliższych latach będzie kształcenie kadr w obszarze energetyki jądrowej.
"Absolwenci tego kierunku będą w najbliższych latach zasilać szeregi sektora najbardziej przyszłościowego i istotnego dla Polski, także pod względem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kształcenie w tym obszarze prowadzimy w AGH już od wielu lat. Teraz jednak będziemy je intensyfikować przy istotnym wsparciu ekspertów z tej branży" - zaznaczył.
Zdaniem rektora krakowskiej uczelni współpraca z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi daje szansę przede wszystkim studentom AGH, którzy już na etapie studiów będą wdrażani przez specjalistów w proces uruchamiania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Tomasz Stępień przypomniał, że budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest wieloletnim i bardzo złożonym zadaniem inwestycyjnym.
"AGH jest naszym naturalnym partnerem w tym projekcie, ponieważ jest uczelnią, która z ogromnymi sukcesami prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie nauk ścisłych, w tym w kierunkach związanych właśnie z branżą energetyczną. Wierzę, że dzięki ścisłej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą uda się nam jako inwestorowi sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją" - podkreślił.
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe ma powstać na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa na Pomorzu. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r.