Reklama

Agresja na Ukrainę zmusza Zachód do zbudowania nowego porządku gospodarczego - Morawiecki

Przed ponad dwoma laty, z pandemią rozpoczął się nowy rozdział w historii świata. Z kolei agresja Rosji na Ukrainę zmusza Zachód do zbudowania całkowicie nowego porządku gospodarczego - uważa Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu, polska gospodarka udowodniła w ciągu tych dwóch lat swoją siłę, skutecznie uodporniając się na wstrząs wywołany pandemią. Teraz jest gotowa, by stać się ważnym punktem nowej architektury gospodarczej świata.

Pandemia nie uszkodziła polskiej gospodarki

Jak zauważa premier, dzięki szybkiemu wprowadzeniu finansowych narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców cała polska gospodarka przeszła okres pandemii dosyć łagodnie. W 2020 r. odnotowaliśmy spadek PKB o zaledwie 2,2 proc. A wychodzeniu z pandemii towarzyszył szybki powrót na ścieżkę rozwoju. W okresie 2020-2021 skumulowany wzrost PKB wyniósł 4 proc., co uplasowało Polskę na drugim miejscu wśród największych gospodarek UE.

Reklama

Zdaniem Morawieckiego, europejska gospodarka przeżywa teraz trudne chwile. Wojna wywołana przez Rosję ma nie tylko zniszczyć Ukrainę. Ona jest wymierzona w całą Europę, a jej skutki promieniują na cały świat, co potwierdza najwyższa od 40 lat inflacja w USA.

Wojna ostudziła inwestycje

"Nie można jednak ukrywać, że geograficzna bliskość robi swoje. Wybuch wojny ostudził zapał inwestorów, ale szybko otrząsnęli się z szoku, ponieważ wiedzą, że Polska jest bezpiecznym i dobrym miejscem do podejmowania nowych inicjatyw. A teraz stanie się również krajem strategicznym z punktu widzenia nowej architektury gospodarczej w Europie i bramą do odradzającej się Ukrainy" - napisał premier w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W ocenie Morawieckiego musimy wierzyć, że stanowcza postawa państw wolnego świata pozwoli pokonać Rosję, nawet jeżeli odbędzie się to kosztem czasowych zawirowań gospodarczych. Stawką jest wolność i suwerenność Ukrainy, a także przywrócenie pokoju i sprawiedliwości.

Nie można kalkulować

"Dzisiaj nie można kalkulować; trzeba zrobić wszystko, aby pokonać Rosję i poskromić jej dalsze złowrogie zamiary, a przede wszystkim rozpocząć odbudowę Ukrainy. Z jej odrodzeniem będzie odradzać się wolna Europa, a Polska nie rezygnuje z ambicji bycia gospodarczym motorem kontynentu" - skonkludował premier.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »