Akademia Miast Przyszłości: Samorządy zawalczą o nowe technologie
Rusza druga edycja Akademii Miast Przyszłości, której celem jest przygotowanie samorządowców do wyzwań związanych z transformacją energetyczną, klimatyczną i cyfrową. Potrwa ona trzy miesiące, do 25 czerwca. Weźmie w niej udział 60 uczestników z trzydziestu miast średniej wielkości.
Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, poinformował, że miasta czekają w najbliższym czasie ogromne wyzwania związane choćby z polityką klimatyczną Unii. Podkreślał, że zmiany muszą przebiegać w sposób zrównoważony ekonomicznie, społecznie i ekologicznie. Wśród głównych kierunków wskazywał poprawę jakości powietrza poprzez eliminację niskiej emisji, transformację ciepłownictwa w połączeniu z promowaniem energetyki rozproszonej, wspieranie klastrów i spółdzielni energetycznych a także odbetonowienie i zazielenianie. Konieczne jest też zrównoważone planowanie przestrzenne uwzględniające m.in. kliny napowietrzające, a także rozwój zeroemisyjnego transportu, w tym publicznego.
- Pandemia przyspieszyła zmiany technologiczne, cyfryzację, możliwość korzystania w sposób zdalny z niektórych usług (...). Przyspieszenie inwestycji w obszarze nowych technologii, wygoda mieszkańców, szansa na efektywne zielone technologie zarządzania miastem i większe bezpieczeństwo zdrowotne to cele programu kierowanego do miast - mówił Paweł Borys, prezes PFR, organizatora wydarzenia.