Akumulator ogrzeje stolicę
Mieszczący około 30 tys. metrów sześciennych gorącej wody zbiornik "akumulator ciepła" powstanie do lutego przyszłego roku w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki.
Gromadzonej tam energii wystarczy, by przez dobę jednocześnie ogrzewać ok. 25 tys. mieszkań w Warszawie. To swoisty bezpiecznik na wypadek awarii, ale także regulator w sytuacjach wahającego się zapotrzebowania na ciepło.
Jak podali w środę przedstawiciele koncernu Vattenfall, do którego należy elektrociepłownia, rozpoczęta w ostatnich dniach inwestycja, której koszt szacuje się na ok. 50 mln zł, jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce. Wzorzec zaczerpnięto ze Skandynawii, gdzie takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie.
W najbliższych kilku latach Vattenfall planuje kolejne inwestycje zwiększające bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz w urządzenia ochrony środowiska. Ma to m.in. poprawić bezpieczeństwo zasilania miasta.
Akumulator ma średnicę 30 m, wysokość 47 m i pojemność ok. 30 tysięcy m sześć. Jego rozmiary można porównać np. do olbrzymiego termosu na 150 mln filiżanek kawy albo do 100 tys. wanien ciepłej wody. Moc cieplna akumulatora to 300 megawatów. Można dzięki niemu zgromadzić 1600 megawatogodzin energii cieplnej.
Według wcześniejszych informacji, Vattenfall przygotowuje się też do inwestycji w elektrociepłowni Siekierki, gdzie około 2015 roku ma stanąć nowy blok o mocy 480 megawatów. Ma on być przystosowany do technologii wychwytywania dwutlenku węgla, gdy takie technologie wejdą do praktyki przemysłowej.