Amber wycofa się ze sponsorowania Chelsea i zwolni ponad 40 proc. załogi

Grupa Amber, jedna z wiodących azjatyckich platform handlu kryptowalutami, redukuje zatrudnienie, pozbywa się operacji detalicznych i rozwiązuje umowę sponsorską z Chelsea FC.

Jak donosi anonimowa osoba zaznajomiona ze sprawą, ostatnie decyzje są pokłosiem strategii cięcia kosztów. Firma kryptowalutowa z siedzibą w Singapurze, którą wciąż wspierają takie podmioty jak Temasek Holdings i Sequoia China, zmniejszy zatrudnienie z ok. 700 do mniej niż 400 osób. Jeszcze kilka miesięcy temu spólka zatrudniała ponad 1,1 tys. specjalistów.

Posunięcia azjatyckiej spółki to najnowszy dowód na to, że perspektywy dla cyfrowych aktywów, po spektakularnym bankructwie FTX Sama Bankmana-Frieda i siostrzanego domu handlowego Alameda Research miesiąc temu, pozostają niepewne.

Reklama

Amber będzie teraz skupiać się na dużych instytucjach i zamożnych osobach. Najprawdopodobniej więc liczba klientów spadnie do około 100 z setek tysięcy. Powodem jest wycofanie się z działalności na rynku detalicznym. 

Business as usual?

Firma w ostatnich dniach odrzuciła spekulacje, że może być kolejną kostką domina, która wywróci się po serii upadków w sektorze kryptowalutowym. Najwyższy rangą członek zarządu zatweetował, że firma prowadzi działalność "jak zwykle".

Amber planuje przenieść się jednak do tańszej przestrzeni biurowej w Hongkongu, podczas gdy niektóre mniejsze biura w innych regionach prawdopodobnie zostaną zamknięte, a pozostali pracownicy będą mogli pracować z domu. Amber nie ma i nie miał żadnych jednostek w Chinach, wbrew doniesieniom o zamykaniu tamtejszych oddziałów. 

Nie będzie logo na rękawach piłkarzy Chelsea

Sporym rozczarowaniem, zwłaszcza dla kibiców piłkarskich, jest zerwanie umowy sponsorskiej z Chelsea FC. Amber i londyński klub ogłosiły partnerstwo w maju, a umowa opiewała na 20 milionów funtów (25 milionów dolarów) rocznie. W ramach porozumienia logo platformy handlowej Amber's WhaleFin miało pojawić się na rękawach piłkarzy w sezonie 2022-2023.

Amber został założony w 2018 roku przez grupę kilku osób, w tym byłych traderów Morgan Stanley. Start-up zebrał 200 milionów dolarów finansowania przy wycenie sięgającej 3 miliardów dolarów (stan na luty 2022 r.). Bloomberg News poinformował wcześniej w tym tygodniu, że Amber wstrzymał pozyskiwanie funduszy w wysokości 100 milionów dolarów. 

Jeden ze współzałożycieli firmy, Tiantian Kullander, w listopadzie zmarł niespodziewanie we śnie w wieku 30 lat.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek kryptowalut
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »