Reklama

Amerykanie gaszą nasz optymizm. Będzie gorzej

"Popyt krajowy przyspieszył w I kwartale, ale oczekiwania NBP pod adresem wzrostu stwarzają znaczne pole do rozczarowania" - napisał bank w komentarzu z piątku po ogłoszeniu przez GUS danych o strukturze PKB za pierwsze trzy miesiące br. (3,3 proc. rdr, 1,1 proc. kdk wobec 2,7 proc. rdr w IV kw. 2013 r.).

Polski PKB będzie stabilny w ujęciu rok do roku w obecnym kwartale, ale jego dynamika wyhamuje w porównaniu z I kwartałem br. Prognozy NBP i niektórych członków RPP są w tym względzie zbyt optymistyczne - ocenia bank JP Morgan.

Reklama

JP Morgan podtrzymuje prognozę tegorocznego wzrostu w wysokości 3,2 proc. rdr w porównaniu z 3,6 proc. rdr oczekiwane przez biuro analiz NBP i 3,6-3,8 proc. rdr, którego spodziewają się niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

"Nie zanosi się na to, by spowolnienie było znaczące i potwierdzi się w danych dopiero po kilku miesiącach. Do tego czasu wzrośnie stopa inflacji. Podtrzymujemy prognozę zakładającą, że główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie 2,5 proc. do końca 2015 r." - napisali analitycy.

Na 30 proc. prawdopodobieństwa wyceniają obniżkę stóp procentowych w 2014 r., bardziej realną ich zdaniem w IV kwartale niż w miesiącach letnich.

Autorzy komentarza zauważają, że popyt krajowy nadal się poprawia i jest głównym czynnikiem wzrostu, a inwestycje w majątek trwały dostarczyły pozytywnej niespodzianki. Za pozytyw bank uznaje to, że reperkusje kryzysu w stosunkach rosyjsko-ukraińskich nie przełożyły się na wymierne skutki dla polskiej gospodarki, a załamanie się eksportu na rynki wschodnie zrekompensował jego przyrost na zachodnich.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | optymizm | R. | RDR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »