Arabski fundusz przejmie polskiego giganta? Oferta możliwa w kwietniu

Na razie informacje są nieoficjalne, a ich źródła "zbliżone do transakcji", jednak wiele wskazuje na to, że arabski fundusz ADQ będzie próbować przejąc polskiego giganta drobiarsiego - Cedrob. O zainteresowaniu taką transakcją ze strony ADQ poinformował Bloomberg. Wstępna oferta miałaby zostać złożona już w kwietniu.

Grupa Cedrob (największy producent drobiarski w Polsce, posiadający też zakłady produkujące mięso czerwone) zatrudnia w krajowych zakładach ok. 7 tys. osób. W skłąd Grupy Cedrob wchodzą m.in. zakłady drobiarskie w Ciechanowie i Niepołomicach, ale także Gobarto SA, Zakłady Mięsne Silesia, Cedrob Cargo, Cedrob Porty czy choćby Cedrob Handelskontor GmbH.

Cedrob bez rozgłosu szuka inwestora

Nikt oficjalnie tego nie ogłaszał, ale od wielu miesięcy mówiło się o poszukiwaniu przez Cedrob inwestora. Ewentualna transakcja będzie głośna - Bloomberg wycenia Cedrob na ok. 8 mld zł. W polskiej branży spożywczej większy od Cedrobu jest tylko Maspex.

Reklama

Jak wspomniano, Cedrob - choć słynie z mięsa drobiowego (zakłady w Niepołomicach i Ciechanowie) wytwarza różne rodzaje mięs. Produkuje wędliny, pasztety, dania gotowe.

Ważny dla Cedrobu był rok 2014, gdy dokonano zakupu akcji PKM Duda, a rok później większościowego pakietu akcji notowanej na GPW Gobarto SA (mięso wieprzowe, wołowe oraz dziczyzna).

Fundusz ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poważnie myśli o przejęciu polskiego giganta

Bloomberg nie ujawnia zbyt wiele - wspomina jedynie o zainteresowaniu funduszu ADQ przejęciem polskiego Cedrobu. Celem takiej akwizycji miałoby być podniesienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w mięso drobiowe regionu Zatoki Perskiej.

ADQ to państwowy fundusz z siedzibą w Abu Zabi (inaczej: Abu Dhabi), stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Fundusz działa globalnie - szacuje się, że zarządza aktywami o wartości przekraczającej 150 mld dolarów (przypomnijmy: Cedrob wyceniany jest na nieco ponad 2 mld USD).

ADQ jest funduszem z grupy arabskich, najczęściej państwowych firm, których zadaniem jest dywersyfikacja biznesu bogatych państw z regionu Zatoki Perskiej (w celu płynnego ograniczenia udziału wydobycia i sprzedaży ropy naftowej w dochodzie narodowym).

Arabski inwestor działa w różnych branżach

Warto wspomnieć, że ADQ nie jest funduszem specjalizującym się w "spożywce" - inwestuje też w energetykę, opiekę zdrowotną, transport. Jednak dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich branża spożywcza jest niezwykle ważna - ZEA są krajem, który ze względu na klimat importuje większość potrzebnej żywności.

Pieniądze z ZEA już pośrednio zostały zainwestowane np. w Drosed czy Indykpol (za pośrednictwem firmy LDC, kontrolowanej przez ADQ).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drób | Cedrob S.A. | branża mięsna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »