Artur Soboń: Możliwe przedłużenie zerowego VAT na żywność
Jak powiedział w Sejmie wiceminister finansów, Artur Soboń, rząd nie wyklucza przedłużenia zerowego VAT na żywność poza pierwsze półrocze 2023 r.
Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Zerowa stawka VAT, którą wprowadziliśmy na pierwsze półrocze 2023 r. - oczywiście przewidujemy także możliwość, że ona będzie kontynuowana, analizując sytuację, tak to też robiliśmy w przypadku tarcz, które szeroko obejmowały obniżkę VAT-u i akcyzy, a także podatku od sprzedaży detalicznej w okresie do końca tego roku. Robiliśmy to w okresach kwartalnych, aby decyzje podejmować na bieżąco - powiedział Soboń.
Zerowa stawka VAT na żywność ma obowiązywać przez pierwszą połowę 2023 r.
Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane 3 grudnia br. przez minister finansów Magdalenę Rzeczkowską.
Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe - poinformowało Ministerstwo Finansów.
"Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne" - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w komunikacie MF.
Resort przekazał, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego - przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.
Rozporządzenie przewiduje także obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.
Zobacz również: