Reklama

Ateny płacą Niemcom miliony euro

Większość Niemców jest przeciwna temu, by dalej pompować miliardy euro w Grecję, której zarzuca się niegospodarność. Mało kto wie, że miliony euro płyną także do Niemiec - z tytułu odsetków.

Powszechnie sądzi się, że pieniądze z państw UE płyną tylko i wyłącznie w jednym kierunku: do Grecji, którą wspólnota ratuje finansowo wszelkimi sposobami. Tymczasem, jak podaje ministerstwo finansów RFN, od roku 2010 Grecja przekazała na konto Niemiec ogółem 360 mln euro z tytułu odsetków płaconych za kredyty pomocowe.

Informację tę podało Federalne Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie klubu parlamentarnego Lewicy. Doniosła o tym w czwartek gazeta "Rheinische Post" z Duesseldorfu.

Przelewy będą mniejsze

Niemiecki bank Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) w okresie 2010-2014 przekazał na konto federacji prawie 360 mln euro otrzymanych od Grecji..

Reklama

"W najbliższych latach rząd RFN spodziewa się dużo mniejszych wpływów z tego tytułu, w przewidywanej wysokości ok. 20 mln euro rocznie", jak gazeta cytuje z odpowiedzi rządu udzielonej partii Lewica.

40-stronicowa odpowiedź na cały katalog pytań zawiera szereg danych dokumentujących proces kurczenia się greckiej gospodarki w minionych latach. Wartość kredytów, jakie musiała obsłużyć Grecja w latach 2012-2014 wzrosła z 46 mld euro do 78 mld.

Polityk Lewicy Andrej Hunko interpretuje te dane jako dowód na to, że unijna polityka kryzysowa "zawiodła na całej linii".

Rząd Grecji i eurogrupa w połowie lutego br. uzgodniły przedłużenie o 4 miesiące bieżącego pakietu pomocowego. W zamian za to Grecja zobowiązała się do wdrożenia dalszych reform. Jej propozycje będą badane przez eurogrupę do końca kwietnia br.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »